Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 35. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 35.haftaBebeğiniz şuan 45-46 cmlik boyu ve 2300 gr kadar olan ağırlığıyla fazla hareket alanına sahip değil. Çünkü karnınızın içi çok dar ve artık takla da atamayacak ama tekmelerinin sayısı değişmeyecek.

Böbrekleri tamamen geliştiler ve karaciğeri bazı atıkların üretimini yapabilir. Fiziksel gelişimini temel olarak tamamlamış durumda. Önümüzdeki birkaç haftayı kilo alarak kullanacak.

Sizdeki Değişiklikler

Hamile kaldığınız günden bugüne oranla şimdi leğen kemiğinizi tıka basa dolduran rahminiz kaburganızın altına kadar ulaştı. Eğer rahminizin içini görebiliyor olsaydınız bebeğinizin, amniyotik sıvıdan daha çok olduğunu görürdünüz. Şişen rahminiz diğer iç organlarınızı da iteye başladı muhtemelen bu yüzden sık sık idrara çıkıyorsunuz ve mide yanması ve diğer rahatsızlıkları yaşıyorsunuz. Eğer bu tip şikayetleriniz yoksa, siz şanslı birkaç kişiden birisiniz.

Bu günden itibaren doktorunuzu her hafta görmeye başlayacaksınız. Bu hafta ile 37. Hafta arasında bir gün vajinal ve anal kültür testi isteyebilir.(Grup B streptokoki bakteri taraması-GBS) ( Ucu pamuklu bir çubukla yapılıyor ve asla canınız yanmıyor) Bu bakteri yetişkinlerde zararsızdır ancak eğer doğumda bebeğe geçerse zatürre, menenjit yada kan enfeksiyonu gibi çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Hamile kadınların 10 ila 30 % ‘u bu bakteriyi barındırır ancak farkında değildirler bu yüzden taramanın yapılması hayati önem taşımaktadır. Eğer bu bakteri sizde varsa doğum süresince antibiyotik kullanarak bebeğinizin hastalık kapma riskini büyük oranda azaltabileceksiniz.

Doğum planı yapmak için iyi bir zaman. Sancıyla başa çıkabilme tekniklerini gözden geçirebilir ve doğum sonrası bebeğinizin nerede bakılacağını planlayabilirsiniz. Doğum ekibinizle doğumunuzu planlayabilir ve öngörülmeyen durumlar geliştiğinde seçeneklerinizi sıralayabilirsiniz.