Pazar , 12 Mart 2023

Sık Görülen Bebek Hastalıkları

Haber Aboneliği

Bebeklerde Sarılık

Yeni doğan % 60 bebeğin hayatının ilk ya da ilk iki haftasında sarılık görülür.  Aslında doğan her bebekte doğuştan sarılık vardır ama bu her zaman farkedilmez. Çoğu bebek için bu durum geçici olup hafif seyreder ve kendiliğinden geçer. Ancak nadir durumlarda sarılık ciddi bir durumdur bu yüzden bebeği devamlı gözlemlemek gerekmektedir. Bebekler Neden Sarılık Olur Kandaki Bilirubin denilen bir pigmentin ... Devamını Oku »

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri Bebeğinizin ateşinin düşmesi, onun probleminin yokolduğu anlamına gelmemektedir.(Gerçekte de ateş, bebeğinizin bir enfeksiyona karşı geliştirdiği savunmadır.) Ancak eğer ateşi onu rahatsız edecek ya da susuz bırakacak kadar çok yüksekse onu düşürmek bebeğinize yardımcı olabilir. Aşağıda ateş düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır: • Bebeğiniz uzanırken alnına soğuk bir bez koyun. • Onu hafif soğuk su ile ... Devamını Oku »

Bebeklerde Öksürük ve Soğuk Algınlığı

Bebeğinizin doğduğu ilk sene en az bir kez soğuk algınlığı geçireceği kesin gibidir. Literatürde soğuk algınlığına yol açan yüzlerce virüs vardır ve bağışıklık sistemi hala gelişmekte olan bebeğiniz bu virüslerle sizin gibi savaşamaz. Dahası, bebekler her şeyi elleri ve ağızlarıyla keşfederler dolayısıyla soğuk algınlığı virüsleri bebeğinizin organizmasına kolaylıkla geçebilirler. Soğuk algınlıkları özellikle bebeklerin evlerde tutulduğu sonbahar ve kış aylarında olur ... Devamını Oku »

Bebeklerde Kabızlık

Kabızlık, yaşıt çocukların yüzde 30’un da görülen yaygın bir hastalıktır. Kabız bir bebeğin bağırsak hareketleri ve düzeni normal bir bebeğinkilerden farklıdır. Bebeğiniz kabızsa onu besledikten sonra ya da 1 gün hatta daha da uzun süre kakasını yapmayabilir. Bebeğinizin kendine has vücut düzeni onun yediğine içtiğine, ne kadar hareketli olduğuna ve yediklerini yedikten ne kadar süre içinde sindirip, tuvalete çıktığına bağlıdır. ... Devamını Oku »

Bebeklerde İshal

İshalle ilgili bir gerçek de bebeğinizin bezini açmadan ishal olduğunu anlayamamanızdır. Normal kakasından daha gevşek, daha akıcı ve daha suludur. Bazen bozuk bir kokusu da olur. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları her zaman benzer bir koku olan şekerli, ayransı bir kokuda olur. Bir ishal bir kaç gün sürebilir ve çoğunlukla kramplı ağrı verir. Çocuklarda akut ishal yaygındır. Her yıl 6 ... Devamını Oku »