Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 39. Hafta

BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜYOR

Hamilelik 39.haftaBebeğiniz dünyayı selamlamayı bekliyor! Bu arada vücut ısısını kontrol etmeye yarayacak yağ katmanı oluşturmaya devam ediyor.

Şu anda boyu 50-51 cmve kilosu 3200 gram kadar.(Erkek bebekler kız bebeklerden birazcık daha ağır gelebiliyor.) Derisinin en dış katmanı soyularak teninin en son hali olarak alttaki katman ortaya çıkıyor.

Sizdeki Değişiklikler

Doktorunuza kontrole gittiğiniz her hafta karnınızı kontrol edip bebeğin büyüklüğünü ve pozisyonunu kontrol edecektir. Ayrıca serviks sıvınızın kıvama gelip gelmediğini kontrol etmek isteyebilir. Gelmişse bile doktorunuz hala doğumunuzun ne zaman gerçekleşeceğini söyleyemez. Doğum yapacağınız tarihi geçerseniz 40. haftadan sonra doktorunuz size bir fetal test (sonogram) yapabilir. Böylece devam eden hamileliğinizde bir sorun olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Doğum yapacağınızın tarihi bir ya da iki hafta geçmesine rağmen hala doğum gerçekleşmiyorsa çoğu doktor doğumu başlatmayı uygun görür. Eğer doğumun gecikmesi sizin için risk taşıyorsa bu tarih daha da erken olabilmektedir.

Doğumuzu beklediğiniz bu günlerde bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz ve herhangi bir azalmada doktorunuza haber vermeniz çok önemlidir. Bebeğiniz doğuma kadar hareketlerini sürdürmelidir bu yüzden herhangi yavaşlama bir sorunun habercisi olabilir. Ayrıca suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayınız.

Hamileliklerin 8 %’ inde  zarın yırtılması doğumdan önce gerçekleşir. Bu bazen bütün suyun bir anda boşalması şeklinde olabileceği gibi bazende bir sızıntı şeklinde gerçekleşir. Herhangi bir sızıntı varsa hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Suyunuz geldiyse ve kasılmanız başlamadıysa doğumunuzu doktorunuz başlatacaktır.