Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 21. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 21.haftaBebeğiniz şuan 340-350 gram kadar ve aşağı yukarı 27 cm. Yakında bebeğinizin ilk tekme ve dürtme hareketlerini  hissederek onun adeta dövüş sanatlarıyla uğraştığını düşünebilirsiniz. Onu daha iyi tanıdıkça hareketlerinin düzenini fark edebileceksiniz. Bir diğer gelişme de bebeğinizin gözkapakları ve kaşlarının oluşmuş olması ve eğer bebeğiniz bir kızsa, vajinası şekle girmeye başladı.

Sizdeki Değişiklikler

Bugünlerde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Henüz o kadar da genişlemediniz ve hamileliğin başlarındaki şikayetlerinizin çoğu bitti. İyi ve rahat hissettiğiniz sürece bunun tadını çıkarın, 3. trimesterınız bazı yeni şikayetler getirebilir.

Şuan bazı küçük sorunlar da olmayacak değil. Örneğin artan yağ üretiminiz sivilce gelişimini arttırabilir. Eğer böyle olduysa zararsız bir sabun yada temizleyeci kullanmanız ve yağsız makyaj malzemesi yada nemlendirici kullananız iyi olur. Sivilce hapı kullanmamalısınız çünkü bazı haplar hamilelikte son derece zararlı olmaktadır.

Bugünlerde ayrıca varis oluşumuna oldukça yatkınsınız. Hamileliğiniz devam ettikçe bacaklarınızdaki damarlara  basıncın artması ve progesteron hormonunun artarak damar duvarlarınızın esnemesine yol açması bu sorunu daha da büyütebilir. Ailenizde varis oluşumu yaygınsa sizde de olma ihtimali yüksektir. Ayrıca peşpeşe hamilelik geçirmeniz ve yaşlanma da varislerin artmasına neden olmaktadır. Varis oluşmunu en aza indirmek için günlük spor yapmalı, bacaklarınızı fırsat buldukça havaya dikmeli, sol yanınıza yatmalı ve hamilelik çorabı giymelisiniz.

Ayrıca bugünlerde bacaklarda, bileklerde yada yüzünüzde örümcek şeklinde kılcal damarlar gözünüze çarpabilir. Örümcek veya güneş ışığı yada ağaç şeklinde olabildiği gibi şekilsiz bir grup ince damarlar gibi de olabilmektedir.  Göze pek hoş görünmeseler de bu damarlar size rahatsızlık vermez ve genellikle doğumdan sonra kaybolur.