Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 24. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 24.haftaBebeğiniz geçen haftadan bu yana 100 gram daha alarak gelişimine durmadan devam ediyor. Yarım kilo kadar oldu. Bir mısır koçanı boyunda. Şuan zayıf bir figür çizse de vücudu orantılı olarak şişmanlıyor ve yakında tombullaşmaya başlayacak. Beyni de hızla büyüyor ve tat alma duyuları gelişmeye devam ediyor.

Akciğerleri solunum ağacında yeni dallar ve sürfaktan üreten hücreler geliştiriyor ki sürfaktan denen bu madde bebeğiniz dış dünyaya çıktığı anda hava keseciklerinin şişmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizin cildi halen ince ve transparan ancak yakında değişmeye başlayacak.

Sizdeki Değişiklikler

Geçen birkaç haftada rahminizin üst sınırı göbek deliğinizi aştı ve şimdi yaklaşık bir futbol topu kadar. Çoğu hamile kadın 24. ve 28. haftalar arası Şeker Taraması testi yaptırır.(Glikoz testi yada GCT de denir) Bu test gebeliğe bağlı bir yüksek şeker rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol eder.

Tedavi edilmemiş bir yüksek şeker rahatsızlığı (diabet) problemli bir normal doğuma ya da bebeğin özellikle üst kısmının aşırı büyümesi nedeniyle sezeryan doğuma neden olabilir. Ayrıca bebeğin doğduktan sonra düşük kan şekeri gibi sorunlar yaşamasına neden olabilir. GCT testinizin pozitif çıkması gebelik diabeti olduğunuzu göstermez ama emin olmak için glikoz tolerans testi yaptırmanızı gerektirir.

Erken doğumun sadece birkaç belirtisini biliyorsanız, hepsini öğrenmenizin vakti geldi. Aşağıdaki belirtilerin bir yada birkaçı sizde varsa vakit geçirmeden doktorunuza başvurunuz.

  • Vajinal akıntıda artış
  • Vajinal akıntının değişmesi, daha sulu, kanlı ya da pembemsi olması.
  • Vajinal kanama yada leke gelmesi
  • Karın ağrısı, kramp ağrısına benzer ağrı yada bir saatte 4 defadan fazla kasılma(çok şiddetli olmasa bile)
  • Leğen kemiği bölgesindeki basıncın artışı ( bebek aşağı bastırıyormuş gibi)
  • Aşağı sırt bölgesinde ağrı, özellikle eğer sırt ağrısı yaşamayan biriyseniz