Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 27. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 27.haftaBu hafta bebeğiniz 900 gram ve 37 cm civarında. Bunda uzayan bacaklarının da payı var. Bebeğiniz şu an düzenli aralıklarla uyuyor ve uyanıyor. Gözlerini açıp kapatıyor ve belki parmağını emiyor.

Beyin hücrelerinin daha da gelişmesiyle bebeğinizin beyni şuan çok aktif. Ciğerlerinin henüz tam olgunlaşmamasına rağmen eğer şuan doğarsa tıbbi yardımla nefes alıp verebilir. Karnınızda arka arkaya olan küçük hareketlere dikkat kesilin.

Şimdiden sonra sık sık hıçkıracak ve her bir hıçkırık nöbeti birkaç dakika sürecek. Bu nöbetler sizi rahatsız etmeyecek, gıdıklanmanın tadını çıkarın.

Sizdeki Değişiklikler

2. trimester bitmek üzere ancak vücudunuz son dönemeç için hızlanırken yeni yeni semptomlar da sizi bekliyor. Ağrıyan sırtınızla beraber örneğin bacaklarınıza şimdi ve sonrasında kramplar girebilir. Bacaklarınız artan kilonuzu da taşıyor ancak en önemlisi büyüyen rahminiz damarlarınıza basınç yaparak bacaklarınıza gidecek kanın geri kalbe dönmesine neden oluyor bununyanısıra vücudunuzdan bacaklarınıza uzanan sinirlere de basınç yapıyor.

Maalesef kramplar ilerleyen günlerde artabilir. Bacak krampları genellikle gece olsa da gün içinde de olabilmektedir. Kramp girdiği zaman bacak kasınızı esnetmeniz sizi biraz rahatlatabilir.

Bacağınızı uzatıp ardından nazikçe ayak parmaklarınızı bacağınızın önüne doğru kıvırmanız yada birkaç dakika yürümeniz veya bacağınıza masaj yapmanız size yardımcı olabilir.

Şuan en son düşündüğünüz şey olabilir ancak aile planlamasını için karar vermeye çok da fazla zaman kalmadı. Bebeğinizin doğumundan sonra bir doğum kontrol yöntemi seçmek isteyeceksiniz. Tüplerinizi bağlatmayı düşünüyorsanız bunun için bazı yerler 30 gün önceden onay formu imzalamanızı isteyebilir.(Sonradan fikrinizi değiştirebilirsiniz)