Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 8. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 8.haftaBu haftanın yeniliği: Elleri ve ayaklarındaki perdeli parmakların araları açılmaya ve çıkmaya başladılar. Gözkapakları gözlerini kapladı, nefes boruları gırtlağından, gelişen ciğerlerinin bölümlerine uzamaya başladı ve arkasındaki kuyruk benzeri şey artık yok.

Beyninin içinde sinir hücreleri birbirleriyle iletişime geçecek dallar oluşturmaya başladı, böylece ilkel nöral yollar oluşmuş oldu. Belki şu anda bebeğinizin bir kız yada erkek bebek olduğu hayallerine dalabilirsiniz ama onun dış genital organları henüz kız mı erkek mi olduğunu belli edecek kadar gelişmediler. Her halükarda bebeğiniz şu an bir fasulye tanesi büyüklüğünde ve siz hissedemeseniz bile içinizde epey hareket ediyor.

Sizdeki Değişiklikler

Sutyeninizin dar gelmeye başladığını fark edeceksiniz. Yakında daha geniş bir sutyene ihtiyaç duyacaksınız. Artan hormonlarınız göğüslerinizi ve diğer dokularınızı büyüterek sizi süt salgılamaya hazırlamaktadır. Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca büyümeye devam edebilir. Bir yada iki beden büyük sutyene geçerseniz şaşırmayın özellikle eğer ilk hamileliğinizse. Bu yüzden şimdiden bir beden büyük sutyen edinin.

Yorgun mu hissediyorsunuz? Hormonal değişiklikler – özellikle progesterone artışıyla – üzerinizde bitkinliğe eşlik ediyor olabilir. Mide bulantısı ve kusma da enerjinizi düşürebilir. Hatta şu sıralar rahat bir gece uykusu uyuyamıyor olabilirsiniz özellikle eğer sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız.