Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 37. Hafta

BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜYOR

Hamilelik 37.haftaDoğum için verilen tarih 3 hafta sonrası olsa da bebeğiniz artık tam zamanlı bebek olarak düşünülmektedir. Eğer şimdi doğum yaparsanız onun ciğerleri dışarıda yaşayacak kadar gelişmiş durumdadır.(Bazı bebekler biraz daha zamana ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, eğer bu haftasında sezeryanla doğum yapmak isterseniz doktorunuz size 39. haftaya kadar beklemenizi söyleyebilir)

Bebeğiniz 2900 gram ve baş-topuk arası 48-49 cm kadardır. Çoğu bebek doğumda 1 cm-3cm arasında saçlarla doğar. Bebeğinizin saç rengi sizinkiyle aynı değilse şaşırmayın. Koyu renk saçlı çiftler bazen açık renk yada kızıl saçlı bebekleriyle karşılaşınca şaşkınlık yaşıyorlar, aynı durum sarışın çiftler içinde geçerli. Bazı bebeklerin de sadece ayva tüyü saçlarla doğduğunu da unutmamak gerek.

Sizdeki Değişiklikler

Braxton Hicks kasılmaları artık daha sık ve daha uzun olup sizi rahatsız etmeye başlamış olabilir. Ayrıca vajinal akıntıda bir artış fark edebilirsiniz. Eğer akıntıda kana benzer bir iz de varsa doğumunuzun bir kaç gün içinde olması muhtemeldir. (Eğer kanamanız başladıysa  vakit kaybetmeden doktorunuza bildiriniz)

Ayrıca doktorunuzdan Group B testinin sonucunu öğrenmeyi unutmayın(vajinal ve anal kültür testi) Eğer sonuçlar henüz çıkmadıysa ve siz doğumhaneye gidiyorsanız doğumda yanınızda size gerektiğinde antibiyotik verecek bir yardımcı olacaktır.

Tüm gece boyunca uyku artık eskisinden daha da zor olmaktadır. Eğer yapabiliyorsanız gündüz de uyuyabilirsiniz. Bunlar sizin rahatça istediğiniz zaman uzanabileceğiniz son günler, fırsatı iyi değerlendirin. Bebeğinizin hareketlerini dinlemeyi unutmayın ve eğer bir azalma varsa hemen doktorunuza bildirin. Yeri gayet rahat olmasına rağmen bebeğiniz eskisi kadar hareketli olmalı.

Uyurken bazı yoğun rüyalar görebilirsiniz. Doğumun ve anne baba olmanın verdiği endişe bilinçaltınızda sizi etkiliyor olabilir.