Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 23. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 23.haftaRadyoyu açın ve bir şarkıyla sallanmaya başlayın. Bebeğinizin şuandan itibaren iyice gelişmiş hareket hissi sayesinde artık dans etiğinizi hissedebiliyor. Boyu yaklaşık 28 cm ve kilosu 460 gram kadar, giysinizin altında hareket ettiğini fark edebilirsiniz.

Ciğerlerindeki kan damarları nefes alışverişine ve seslere duyarlı kulakları dış dünyaya çıkmaya hazırlık için gelişiyorlar. Şuan köpek havlaması yada elektrik süpürgesi sesi gibi gürültülü seslere alışkın halde ve muhtemelen dış dünyaya çıktığında bu gürültüler onu rahatsız etmeyecek.

Sizdeki Değişiklikler

Bu haftalarda ya da gelecek aylarda özellikle gün sonlarına doğru yada yaz sıcağının etkisiyle ayaklarınızın ve bileklerinizin şişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bacaklarınızdaki sirkülasyonun yavaşlamasına ek olarak kanınızın vücuttaki suyun tutulmasına yol açan  kimyasının oluşması şişmelere neden olmaktadır. Buna ödem denir.

Bebeğinizi doğurduktan sonra vücudunuzdaki fazla sudan kurtulacaksınız. Doğumdan sonraki birkaç gün sıkça tuvalete çıkmanın ya da terlemenin sebebi budur. Bu arada siz sol tarafınıza yatmaya, ayaklarınızı fırsat buldukça havaya dikmeye, otururken bacaklarınızı germeye ve uzun süre tek pozisyonda beklememeye ya da oturmamaya devam etmelisiniz.

Vücudunuzdaki sirkülasyonu arttırmak için düzenli egzersiz yapmaya, hamilelik çorabınızı giymeye (sabah ilk iş olarak) ve rahat ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzdaki şişmeyle başa çıkacak su alımınızı aksatıyor olabilirsiniz ancak yeterli miktarda suyu tüketmeniz o suyun vücutta tutulmasını da engelleyecektir.

Hamilelikte belli bir miktar suyun vücutta tutulup ödem oluşması normaldir ancak aşırı ödem pre-eklampsi denen ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilir. Eğer ayaklarınızda, bileklerinizde ani ve aşırı şişme, ellerinizde normalden fazla şişkinlik ve yüzünüzde ya da göz çevrelerinizde şişkinlik varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.