Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 32. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 32.haftaBebeğiniz artık 1700 gram, 43 cm kadar olup rahminizde epey yer kaplamaktadır. Şuan haftada yaklaşık yarım kilo alıyorsunuz ve hemen hemen yarısı bebeğinize gidiyor. Aslında doğum kilosunun yarısına yakın bir kısmını önümüzdeki 7 hafta içinde alarak doğum sonrası dış dünyada yaşamı için yağlanacaktır.

Şu an el ve ayak tırnakları ve gerçek saçları ( yada en azından ayva tüyleri) mevcut. Doğacağı zamana hazırlık için yağlandığı şu döneminde teni daha da yumuşak ve düzgün bir hale geliyor.

Sizdeki Değişiklikler

Sizin ve bebeğinizin artan ihtiyaçları için kanınız hamile kaldığınız güne oranla yüzde 40-50 kadar arttı. Büyüyen rahminizin diyaframınızı itmesi ve midenizi sıkıştırması nedeniyle nefes darlığı ve mide yanması yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıklarınızı hafifletmek için yastıklarla destekli uyuyun ve sık ama az öğünler yiyin.
Hamileliğiniz ilerlerken alt bel ağrınız olmuş olabilir. Eğer varsa ve daha önceden olmadıysa doktorunuza bu durumu bildirin. Bir erken doğum belirtisi olabilir.

Size rahatsızlık veren bu durum erken doğum belirtisi değilse bu kez büyüyen rahminizi ve değişen hormonlarınızı suçlayabilirsiniz. Genişleyen karnınız vücudunuzun merkezini çekiyor ve büyümeye devam ediyor, karın kaslarınızı zayıflatıyor, duruşunuz değiştikçe de sırtınız zorlanıyor.

Hamilelikte hormonların değişimi eklemlerinizi ve leğen kemiğinizi omurganıza bağlayan bağ dokularınızı gevşetir. Bu durum sizin yürürken, ayakta beklerken, uzun süreli otururken, yatakta dönerken, alçak bir sandalyeden kalkarken ya da bir şey kaldırırken ağrı duymanıza ve kontrolünüzün azalmasına neden olur.