Cuma , 10 Mart 2023

Gebelik 41. Hafta

BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜYOR

Hamilelik 41.haftaBoyu 51 cm den biraz uzun olup kilosu 3600 gr kadar olarak artmaya devam etmektedir. Şu an gayet rahat olsa da, bebeğiniz sonsuza kadar içinizde beklemeyecektir. Bebeğinizin güvenliği için eğer haftaya doğum gerçekleşmezse doktorunuz sizinle suni sancıyla doğumu başlatmayı konuşabilir bu herhangi bir sorun olursa daha erken de olabilir. Çoğu doktor doğum yapmanız gereken tarihten sonra en fazla 2 hafta daha bekleterek doğumu gerçekleştirir çünkü süreyi uzatmak sizi ve bebeği risk altına sokar.

Yüzde 5-6 civarı kadının beklenen doğum tarihleri 3 yada daha fazla hafta uzar. 42 hafta ve daha sonra doğan bebekler deri kuruluğu ve sıklıkla kilo fazlalılığı yaşarlar. Doğumu bekletmek sizin de rahminizin enfeksiyon kapma riskini arttırarak, doğacak  çocuğunuzu tehlikeye atar yada ölü doğuma neden olur ve dahası doğumunuzun uzun sürmesine yada durmasına neden olarak sizin ve bebeğinizin vajinal doğum esnasında yaralanmasına neden olarak sezeryanla doğuma dönüştürebilir.

Sizdeki Değişiklikler

Doğumuzu yapacağınız tarihin gelip geçmesine rağmen hala dev gibi bir hamile olmanız gerçekten sıkıntı verici olabilir(özellikle yakın çevreniz sürekli sorarak haber bekliyorsa!) Ama sakin olun, sonsuza kadar hamile kalmayacaksınız. Bu hafta büyük bir ihtimalle doğumunuz gerçekleşir ancak eğer hala yapmazsanız sizin ve bebeğinizin hayatının tehlikeye girmemesi için haftaya doktorunuz doğumunuzu başlatır.

Doktorunuzun doğumunuzu başlatma yöntemi serviks sıvınızın durumuna bağlıdır. Eğer serviks sıvınız henüz yumuşamadıysa (hamsa) henüz doğuma hazır değil demektir. Böyle bir durumda doktorunuz hormon kullanarak yada başka tekniklerle serviks sıvınızın yumuşamasını sağlar.

Bazen bu işlem gerçekleşir gerçekleşmez doğumunuz kendiliğinden başlar. Sizin durumunuza bağlı olarak suyunuz patlatılabilir ya da oksitosin(pitosin) gibi ilaçlarla sancılarınız başlatılır. Eğer bunlara rağmen doğumunuz başlamıyorsa en son sezeryan yöntemiyle doğumunuz gerçekleştirilir.

Bu arada eğer bebeğinizin hareketlerinden herhangi bir azalma ya da suyunuzda herhangi bir sızma hissederseniz hemen doktorunuza bildirmelisiniz.