Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 18. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 18.haftaBaş popo arası ölçüsü şuan 14 cm kadar olup yaklaşık bir dolmalık biber boyutunda ve ağırlığı  neredeyse 200 gram. İleriki haftalarda iyice hissedebileceğiniz kol ve bacak hareketlerine hiç durmadan devam ediyor. Kanını taşıyan damarları hassas teninin altından görülebiliyor ve kulakları hala biraz daha kafasından çıkıntı yaparcasına dursalar da son şekillerini aldılar. Sinirlerindeki uyarıları ileten axonları saran yağlı myelin tabakası oluşmaya başladı ve bu oluşum doğduktan sonraki 1 yıl süresince devam edecek. Eğer bebeğiniz bir kızsa , rahmi ve yumurta kanalları tam yerlerini aldılar. Eğer  bebeğiniz bir erkekse dış  genital organları artık netçe fark edilebiliyor ancak ultrason çekimi sırasında o bunları gizleyebilir.

Sizdeki Değişiklikler

Aç mısınız? Şu sıralar iştahınızdaki artış oldukça yaygın bir durumdur. Bu dönemde şeker yada kızarmış yiyecekler yerine besin değeri fazla olan yiyecekler seçmeniz önemlidir. Artan iştahınız ve büyüyen belinizle bağlantılı olarak daha büyük ve rahat kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır.

Kardiyovasküler sisteminizde inanılmaz değişiklikler olmaktadır. Bu trimesteriniz boyunca kan basıncınoz normalden daha yavaş olacaktır. Yatarken yada otururken birdenbire ayağa kalkmaktan kaçınmalısınız, baş dönmesi yaşabilirsiniz.

Şuandan sonra yatarken yan dönerek yatmanız sizin için en idealidir yada en azından yada eğik yatmanız. (Sırtüstü yattığınızda rahminiz büyük bir damarınıza basınç yapabilir, bu da kalbinize gidecek kanın azalmasına yol açar) Rahat yatmak için sırtınıza yada kalçanızın altına yada üst bacaklarınızın arasına bir yastık koyabilirsiniz.

İkinci trimester ultrasonu çektirmediyseniz şu sıralar bir tane çektireceksiniz. Bu ağrısız işlem doktorunuzun bebeğinizin sağlığıyla ilgili durumu hakkında bilgi edinmesini sağlar, herhangi bir doğum kusuru olup olmayacağını görür, plasentayı ve kordonu kontrol eder ve doğum yapacağınız tarihi biraz daha kesinleştirmesini sağlar. Bu işlem süresince bebeğinizin kendi etrafında döndüğünü yada parmağını emdiğini görebilirsiniz. Eşinizi yanınızda getirerek bebeğinizin ilk fotoğrafını çektirip böylece bebeklik albümüne koyabilirsiniz.