Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 30. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 30.haftaBebeğinizin boyu 40 cm, kilosu 1400 gram kadar. Onu çevreleyen amniotik sıvısı şuan yarım litreden biraz fazla ama bebeğiniz büyüdükçe ve rahminizde daha çok yer kapladıkça bu oran azalacak.

Görüş açısı hala çok keskin olmamasına rağmen gelişmeye devam ediyor, doğumdan sonra bile günün büyük bir bölümü gözleri kapalı duracaktır. Gözlerini açtığı zaman da görüş netliği 20/400 oranında olacaktır ki bu onun sadece önünden 5-10 cm ötesini görebildiğini gösterir.(Normal bir yetişkinin görüş netliği 20/20 dir)

Sizdeki Değişiklikler

Bu günlerde biraz yorgun hissedebilirsiniz özellikle uykusuzluk çekiyorsanız. Hantallaşmaya başlamış olabilirsiniz ki bu son derece normal. Sadece ağırlaştığınız için değil büyüyen karnınızın vücudunuzun merkezini çekmesinden de kaynaklanmaktadır. Bunlara artı olarak gevşeyen bağ dokularınız ve eklemleriniz de dengenizi bozan diğer unsurlardır.

Ayrıca bağ dokularınızdaki gevşeme ayaklarınızın genişlemesine neden olabilir bu yüzden daha büyük bir ayakkabıya ihtiyacınız olabilir.

Hamileliğinizin ilk başlarındaki değişken ruh hallerinizi hatırlıyor musunuz? Son zamanlardaki rahatsız edici semptomlar ve değişen hormonlarınız yeniden ruh halinizde iniş çıkışlara neden olabilir. Doğum için yada iyi bir anne baba olma endişesi taşımanız normal ancak eğer son derece üzgün ve rahatsız hissediyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Bebek bekleyen her 10 kadından 1’i hamileliği boyunca depresyona girebilmektedir.