Cumartesi , 11 Mart 2023

Gebelik 31. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 31.haftaBu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 41 cm ve kilosu 1,5 kg kadar olup bir büyüme patlaması yapmaya başlıyor. Başını bir taraftan diğer tarafa çevirebiliyor ve kolları, bacakları ve vücudu, teninin altında olması gereken yağ oranını oluşturmak için tombullaşmaya başlıyor.

Muhtemelen çok hareket ediyor ve siz onun tekmeleri ve taklaları yüzünden uyuyamıyorsunuz. Rahatlayın: Bütün bu hareketler bebeğinizin hareketli ve sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Sizdeki Değişiklikler

Rahminizdeki kasların sıkılaştığını hissettiniz mi? Çoğu kadın hamileliğinin 2. yarısında Braxton Hicks denen bu rastgele kasılmaları hisseder. Genellikle yarım saat kadar sürer, düzensizdir ve bu evrede akıcı olmayıp acı da vermez. Acı vermese bile sürekli bir şekilde olan kasılmalar bir erken doğum habercisi olabilir.

Eğer bir saatte 4 den fazla kasılmanız oluyorsa ya da diğer erken doğum belirtilerinden; artan vajinal akıntınız varsa ya da rengi değiştiyse (sulu, mukuslu, kanlı ya da pembemsi) adet sancısı gibi karın ağrınız varsa, rahim bölgenizde artan basınç varsa ya da belinizin altı ağrıyorsa(önceden ağrımazken) vakit kaybetmeden doktorunuzu arayınız.

Son zamanlarda göğsünüzden kolostrum denen ilk sütünüzün sızdığını fark edebilirsiniz. Eğer öyleyse bir göğüs pedi kullanabilirsiniz (eğer sütünüz sızmamışsa üzülmeyin siz görmeseniz bile göğüsleriniz bu sütü şu an yapıyor) Normalde giydiğiniz sutyen sıkıyorsa bir emzirme sutyeni kullanabilirsiniz. Bu sutyenin ölçüsü şu anki ölçünüzden 1 beden büyük olmalı. Sütünüz geldiğinde sutyeninizin büyük olması işinize yarayacak.

Eğer erkek bebek bekliyorsanız eşiniz ve siz onu doğduktan hemen sonra sünnet ettirmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumun nasıl bir prosedürle işlediğini ve avantaj ve dezavantajlarını doktorunuzla konuşunuz.