Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 20. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 20.haftaBebeğiniz şuan 300 gram kadar. Baş popo arası mesafesi 17 cm ve baş ayak arası ölçüsü 25 cm kadar olup yaklaşık bir muz büyüklüğünde.( İlk 20 hafta için bebeğinizin bacakları gövdesine kıvrılmış olduğundan ölçmek zordur ve ölçümler baş popo arası yapılır. 20 haftadan sonra baş ayak arası ölçülür)

Bugünlerde yutkunma hareketlerini arttırdı ve bu hareket onun sindirim sistemi için iyi birer egzersiz. Bebeğiniz ayrıca mekonyum denen siyah yapışkan sindirim sıvısını üretiyor. Bu yapışkan madde bağırsaklarında birikiyor ve siz onun ilk ıslak bezini değiştirmek istediğinizde bu sıvıyı bulacaksınız.(Bazı bebekler bu sıvıyı anne karnında yada doğum esnasında çıkarmış olabiliyor)

Sizdeki Değişiklikler

Tebrikler ! Hamileliğinizin yarısını aştınız. Rahminizin üstü göbek deliğiniz hizasında ve yaklaşık 4,5 kilo kadar almış olmalısınız. Şuandan sonra her hafta yarım kilo yada daha fazlasını alacaksınız. (Eğer hamileliğe düşük kilolu girdiyseniz daha fazla kilo alırsınız, kilolu başladıysanız daha az alırsınız.) Yeterli miktarda demir aldığınıza emin olun, demir,  hemoglobin yapan baş mineraldir (oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri).

Hamileliğiniz boyunca vücudunuz, artan kan basıncınız ve büyüyen bebeğinizle onun  plasentası için daha fazla demire ihtiyaç duyar. Hamile kadınlar için kırmızı et en iyi demir kaynaklarından biridir. Kümes hayvan etleri de demir içermektedir. Et dışındaki bazı demir kaynakları; soya bazlı ürünler, ıspanak, kuru erik, kuru üzüm ve demir takviyeli tahıl gevrekleridir.