Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 4. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 4.haftaBu hafta embriyonik periyodun başlangıcını belirler.  Şu andan itibaren 10 hafta kadar bebeğinizin tüm organları gelişmeye ve hatta bazıları çalışmaya başlayacaktır.  Kısacası bu dönem onun gelişiminin en hassas ve etkilere açık olduğu dönemi olacaktır.

Tam şu anda bebeğiniz bir haşhaş çekirdeği boyutunda bir embriyodur.  İçinde epiblast ve hipoblast denilen,  tüm organlarının ve vücut bölümlerinin gelişeceği 2 katman bulunur.
İlkel plasenta da şuanda 2 katmandan oluşmakta.  İçindeki hücreler rahim duvarınıza kanallar açıyor ve bunu yaparken kanınızın akabilmesi için boşluklar açıp gelişmiş plasentanın diğer haftanın sonunda organları gelişecek olan bebeğiniz için oksijen ve besinleri temin etmesini sağlıyor.

Artık bebeğinizin barınacağı amniotik sıvı hazır.  Bu sıvı bebeğiniz büyüdükçe artacak ve bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini üreten sarı amniotik sıvı plasenta tam olarak gelişene ve bu işi üstlenene kadar bebeğinize besinlerin ulaştırılmasına yardım edecektir.

Sizdeki Değişiklikler

Bazen bu haftada hamile olup olmadığınızı öğrenebilmektesiniz. En kesin sonucu almak için bir hafta bekleyip bir evde hamilelik testi yapmalısınız. Eğer istiyorsanız şuan da deneyebilirsiniz ancak geciken adet tarihinizin üzerinden bir hafta geçerse, testiniz daha kesin bir sonuç verecektir.

Eğer testiniz pozitif çıkarsa doktorunuzu arayıp ilk kontrol için randevu alınız. Çoğu doktor siz 8 haftalık oluncaya kadar size randevu vermeyecektir. Ancak tıbbi bir durumunuz varsa yada önceki hamileliğinizde sorununuz olduğuysa yada şuan ki hamileliğinizin getirdiği başka sorunlar varsa doktorunuzun sizi hemen görmesi gerekmektedir.

Eğer almakta olduğunuz ilaçlar varsa doktorunuza onları almaya devam edip etmemeniz gerektiğini sorun. Doktorunuza sağlık durumunuzla ilgili her noktayı bildirdiğinize emin olun.

İçinde en az 400 microgram folik asit içeren multivitamin hapınızı almaya zaten başlamışsınızdır. Siz hamile kalır kalmaz bu ihtiyacınız 600 micrograma çıkacak. Bu yüzden hala yoksa bir hamilelik vitamin hapı almaya başlamasınız.

Önümüzdeki 6 hafta bebeğinizin gelişimi için çok kritik haftalardır. Bebeğinize oksijen ve besinleri taşıyacak kordon bağı ve plasenta en basit halleriyle oluşmaya başladılar. Bebeğiniz  plasentanızın içine siz vücudunuza ne alıyorsanız onu çıkaracaktır bu yüzden vücudunuza giren her şeyin hem bebeğiniz hem sizin için sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Eğer evde yaptığınız hamilelik testi negatif çıktıysa ve eğer hala adet olmadıysanız 5. haftada yeniden bir test yapınız. Çoğu idrar testi 4.haftada hamileliği belirleyecek kadar hassas değildir.

Eğer son bir yıldır hamile kalmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyorsanız (35 yaş üzeri olup son 6 aydır hamile kalmaya çalışıyorsanız) sizin ve eşinizin muhtemel olabilecek kısırlık problemini belirlemek için doktorunuza başvurunuz. Sonuçlar üzücü olsa da bir problem olduğunu erkenden fark etmeniz ve tedaviye başlamanız sizin nihai hedefinize, bebek sahibi olmaya daha erken ulaştıracaktır.