Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 6. Hafta

Bebek Gelişimi 6. Hafta

MÜZİĞİN KIYMETİNİ BİLİN

Artık bebeğinizin gündüz uyanık kalma süresi dahada uzadı.Bu anı, onun işitsel yeteneğini dahada geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bebeğinize sevdiğiniz şarkıları söylemeye yada çalmaya çalışın.

Çocuk şarkılarında kendinize sınır koymayın. Evi klasik müzikler ve sevilen şarkılarla doldurun ve bebeğinizin nasıl keyif aldığını izleyin. Sesler çıkaracak, sallanacak, bacaklarını hareket ettirecektir.

Bebeğiniz ayrıca bazı doğal seslerden hoşlanabilir, saat tiktakları, rüzgarın sesi vb. gibi çok net göreceksiniz ki bazı sesleri daha çok sevecek ve onu duymayı isteyecektir.

Bebeğinizi devamlı olarak da müziğe boğmayın, arada sakin anlara da ihtiyacı vardır. Ortamdan rahatsız olmuş bir bebek, ağlar, etrafa aranır gözlerle bakar, sinirlenir, sırtını gerer ve rahatsız görünür. Bebeğinize tekrar toparlanıp sizle eğlenebilmesi için biraz zaman verin.

KENDİ KENDİNİ İFADE EDİYOR

Bebeğiniz henüz konuşamıyor ama onun yüz ifadesi çok şey anlatıyor. Şu anda birçok yüz ifadesi deniyor.Dudaklarını küçültmek, kaşlarını kaldırmak, gözleri açmak yada kısmak, kaşlarını çatmak gibi.

Bebeğiniz bu ifadelerle size bir çok şey anlatıyor olabileceği gibi, bezini değiştirmeniz gerektiği gibi mesela, sadece bu hareketleri kullanmayı deniyor da olabilir.