Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 6. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 6.haftaBu haftanın en büyük gelişmesi : Sizin aylarca öperek vakit harcayacağız burnu, ağzı ve kulakları oluşmaya başlıyor. Eğer rahminizin içini görebiliyor olsaydınız, hemen farkedebileceğiniz büyük bir kafayı, gözlerinin oluşacağı iki siyah noktayı ve burun deliklerinin oluşmaya başladığını görecektiniz.

Yeni yeni oluşmaya başlayan kulaklar başının kenarında küçük çöküntüler olarak görülür, kolları ve bacakları çıkıntı yapmaya başlayaran tomurcuklardır. Bebeğinizin kalbi dakikada 100 ile 160 arasında atar ve bu oran bir yetişkinin kalp atışının neredeyse 2 mislidir ve kanı vücudunu gezmeye başlıyor. Bağırsakları gelişiyor ve dokularının oluşmaya başlaması ciğerlerinin oluşumunu başlatıyor. Beyninin geri kalanı kısmı olan hipofiz bezi, kasları ve kemikleri gelişiyor. Tam şu anda bebeğiniz bir mercimek tanesi kadar.

Sizdeki Değişiklikler

Kendinizi değişken ruh hallerinde bulabilirsiniz, bir gün neşeliyken diğer gün huysuz. Kendinizi kontrol edebilmekle övünen biriyseniz bu durum sizin için rahatsız edicidir ancak şuan içinde olduğunuz süreç içinde bu durumunuz gayet normaldir. Ruh halinizdeki bu değişmeler hormonlarınızdaki değişmelerden kaynaklanmaktadır.

Lekelenme ( külodunuzda kan lekesi olması yada idrardan sonra tuvalet kağıdında kan olması ) hamilelerin dörtte birinde erken evrede görülebilen bir durumdur. Normal bir hamilelikte görülebildiği gibi bazen bir düşüğün yada dış gebeliğin ilk işareti olmaktadır. Eğer lekelenme yada kanamanız varsa hemen doktorunuzu aramalısınız.