Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 5. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 5.haftaRahminizin derinliklerinde embriyonuz gelişiminin en parlak döneminde. Tam bu anda bebeğiniz bir susam tanesi kadar ve şu anda bir insandan çok minik bir denizatına benziyor. Şu an ileride organlarına ve dokularına dönüşecek 3 katmanı bulunmakta. Bunlar; ektoderm, mezoderm ve endoderm.

Bebeğinizin beyninin, omuriliğinin, sinirlerinin ve omurgasının gelişeceği sinir yolu, ektoderm denen üst katmanda oluşmaya başladı. Bu katman ayrıca bebeğinizin teninin, saçının, tırnaklarının, memelerinin, ter bezlerinin ve diş minelerinin oluşumunu da başlatacak.

Kalbi ve dolaşım sistemi mezoderm denen orta katmanda oluşmaya başladı.(Aslında bu hafta onun minik kalbi atmaya, çemberlere bölünmeye ve kan pompalamaya başladı) Mezoderm katmanı ayrıca bebeğinizin kaslarında, kıkırdağında, kemiklerinde ve deri altı hücrelerinde oluşmaya başladı.

Üçüncü katman olan endodermde, bebeğinizin ciğerleri, bağırsakları ve tiroid, karaciğer, pankreans gibi en basit üriner sistemi gelişecektir. Bu arada ilkel plasenta ve besinlerle oksijeni bebeğinize taşıyacak kordon oluşmaya devam ediyor.

Sizdeki Değişiklikler

Hamilelikten kaynaklanan sorunlar yaşamaya başlamışsınızdır. Çoğu kadın ilk haftalarda göğüslerde hassaslık, yorgunluk ve idrara çıkma sıklığı gibi durumlar bildirmiştir. Mide bulantınız da olabilir ancak genellikle bu gelecek haftalarda beklenir.

Dışarıdaki dünya sizin içinizde ne kadar heyecan verici bir oluşum olduğunu göremez belki sadece geri çevirdiğiniz zararlı bir içecekten başka. Hamileliğiniz boyunca alkol ve alkol içeren içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir çünkü hala alkolün anne karnındaki bebeğe ne ölçüde zarar vereceği kesin olarak bilinmemektedir.

Yaptığınız spora devam etmek ya da spora yeni başlamak isteyebilirsiniz. Spor yapmak sizi güçlü ve dayanıklı yapar çünkü üzerinizde taşıyacağınız fazla ağırlığı sağlıklı bir şekilde taşıyabilmeniz gerekecektir. Spor yapmak sizi hamileliğin verebileceği ağrı ve acılardan korumaya yardımcı olur, bir çok kadın spor yapmayı harika bir stres ilacı olarak görür. Spor yapmak ayrıca sizin doğum yapmanın fiziksel şiddetine hazırlanmanıza da yardımcı olur.

Sonuç olarak, hamileliğiniz boyunca bir egzersizi düzenli olarak yapmak, sizin hamilelik öncesine dönmenizi çabuklaştırır. Hoşunuza giden, zararsız ve ağır olmayan bir egzersiz seçin. Hamile kadınlar için yürüyüş ve yüzme en iyi seçeneklerdir.