Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 12. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 12.haftaBu haftanın en büyük gelişmesi: Refleksler. Bebeğinizin parmakları yakında açılıp kapanmaya başlayacak, ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları sıkılaşacak ve ağzı emme hareketleri yapmaya başlayacak. Aslında şu an eğer karnınızı dürterseniz size cevap verecek ama siz bunu hissedemeyeceksiniz. Bağırsakları kordon bağına çıkıntı yapacak kadar büyüdüler,  yavaş yavaş karın boşluğuna doğru hareket edecekler ve böbrekleri idrar kesesine gidecek idrarı üretmeye başlayacak.

Bu arada sinir hücreleri  hızla çoğalıyor ve bebeğinizin beyninde hücreler arası bağlantı hızla artıyor. Yüzü artık tam bir insan yüzü oldu: Gözleri kafasının yanlarından öne geldi ve kulakları olmaları gereken yerdeler. Baş popo mesafesi 5 cm ( limon kadar) ve ağırlığı 14-15 gram.

Sizdeki Değişiklikler

Rahminiz doktorunuzun karnınızın hemen altı ile kasığınızın üstü arasında hissedeceği noktaya kadar büyüdü. Artık hamile kıyafeti giyiyorsunuzdur özellikle 2. hamileliğinizse. Eğer hala çok kilo almadıysanız ve hamile kıyafetleri giymiyorsanız bu karnınızın büyümediği anlamına gelmez bu yüzden rahat ve sizi sıkmayacak kıyafetler giymelisiniz.

Mide yanmalarınız başlayabilir (asit hazımsızlığı da denir). Bu yanmalar genellikle göğüs kemiğinizin altından başlayarak boğazınızın altına kadar uzanır. Çoğu hamile kadın ilk trimesterde mide yanması yaşar ve daha önce bu problemi yaşamış olanlar şuan ki durumlarının daha kötü olduğunu söylerler. Hamilelik boyunca plasenta yüksek seviyede progesteron hormonu üretir ki bu hormon mide kapağı ile yemek borusu arasındaki vanayı esnekleştirir. Özellikle uzandığınız zaman gastrit asit yemek borusuna geri sızar ve bu rahatsız edici yanma hissine yol açar. Çoğu kadında bu problem rahmin büyüyüp mideyi ittiği evre olan hamileliğinin sonuna kadar ortaya çıkmaz ya da kötüye gitmez. Rahatsızlık, hafiften şiddetliğe göre farklı açılarda yaşanabilmektedir.