Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 28. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 28.haftaBu haftayla beraber bebeğiniz 1 kilo ve 38 cm kadar. Gözlerini kırpabiliyor ve bu sayede kirpiklerini hareket ettiriyor.

Görüş açısının gelişmesiyle bebeğiniz karnınızın içinden dışarıdaki ışığı görebiliyor. Şuan ayrıca beyninde milyarlarca nöron gelişiyor ve vücudu dışarıdaki hayata hazırlanmak için yağ alımına devam ediyor.

 

Sizdeki Değişiklikler

Eve kapanmaya başladınız. 3. ve son trimester bu hafta başlıyor. Eğer çoğu kadın gibiyseniz bu son döneminizde 5 kilo kadar alabilirsiniz.

Bu evrede doktorunuzu 2 haftada bir ziyaret etmeye başlayabilirsiniz. 36. Haftadan sonra ise her hafta kontrole gideceksiniz. Durumunuzun riskli olup olmamasına göre doktorunuz doğumdan önce  hiv yada spilis için tekrar bir kan testinin yanı sıra diğer herhangi bir hastalık olup olmadığına emin olmak için kültür testi isteyebilir. Aynı zamanda şeker taramasında sonuçlarınız yüksek çıktıysa ve henüz yeni bir test yapmadıysanız yakında bir 3 saatlik şeker taraması testi olabilirsiniz.

İlk doğum öncesi kontrolünüzde kan tahliliniz RH negatif çıktıysa yakında bir RH immuglobin aşısı olabilirsiniz, bu aşı vücudunuzun antikor üretmesine engel olarak bebeğinizin kanının zarar görmemesini sağlayacaktır.(Bebeğiniz RH pozitifse doğumdan sonra aynı aşıdan tekrar olmanız istenebilir)

Bu aralar bazı kadınlar alt bacaklarında böcek gezmesine benzer hoş olmayan bir his hissedebilir ve uzandıklarında ya da uyurken bu his onları rahatsız edebilir. Eğer bu his siz hareket ettiğinizde geçiyorsa siz de huzursuz bacak sendromu olabilir. Bu sendromun nedeni henüz bilinmemektedir ancak doğumu bekleyen kadınlar arasında yaygındır.

Bacaklarınızı esnetmeye ya da masaj yapmaya çalışın ve kafein alıyorsanız bırakın çünkü bunu arttırabilir. Son olarak bu durumdan kurtulmak için doktorunuzdan demir ilavesi alıp almamanız gerektiğini sorabilirsiniz.