Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 7. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 7.haftaBu hafta için size en büyük haber: Kollarından eller ve bacaklarından ayaklar çıkıntı yapmaya başladı, ancak onlar henüz sizin tutmak ve gıdıklamak için hayalini kurduğunuzdan daha çok birer küçük kürek gibiler. Teknik olarak bebeğiniz hala bir embriyo ve kürek kemiğinin bir uzantısı olarak arkasında kuyruk benzeri bir şeye sahip. Bu kuyruk birkaç hafta içinde gözden kaybolacak ama bu kaybolan tek şey olacak. Bebeğiniz geçen haftadan bu yana 2 misli büyüdü ve 1,5 cm kadar oldu.

Rahminizin içini görebiliyor olsaydınız gözlerinin üstünde kıvrılan aynı renkteki göz kapaklarını farkederdiniz, aynı zamanda burnunun ucu ve ince parşömen derisinin altındaki küçük damarlar da farkedilmektedir. Bebeğinizin beyninin her iki yarım küresi de büyüyor ve kemik ilikleri oluşuncaya kadar karaciğeri, kırmızı kan hücreleri üretmeye başlıyor, daha sonra bu işi kemik ilikleri üstlenecek.

Bebeğinizin şuan bir apandisti ve pankreansı var ve bunlar daha sonraları sindirime yardım edecek olan insulin hormonunu üretecekler. Bebeğinizin küçük vücuduna besin ve oksijen taşıyacak olan bariz büyüklükteki kan hücreleri, büyüyen bağırsaklarında bir düğüm olarak kordon bağına doğru kabarmaya başladı.

Sizdeki Değişiklikler

Geçtiğimiz 5 haftada rahminiz 2 kat büyüdü ve sabah bulantıları yüzünden yemek yemek sizin için oldukça sıkıntı verici( eğer siz iyi hissediyorsanız, sorun yok, şanslısınız.)

Normalden daha çok idrara çıkma isteği duyabilirsiniz nedeni ise artan kan akışınız ve böbreklerinizde işleyen sıvı miktarının artmasıdır.( Şu anda hamile olmadan öncekine göre 10 % daha fazla kana sahipsiniz. Hamileliğinizin sonunda tam olarak oluşmuş bebeğinizin ihtiyacınız karşılayacak şekilde damarlarınızda normalden 40-45 % daha fazla kana sahip olacaksınız. Rahminiz büyüdükçe idrar kesinize baskı yapacak sizin daha çok idrara gitmenize neden olacak.

Hamileliğinin ilk 3 ayı boyunca midesi bulanan kadınların yaklaşık yarısı 14. Haftada artık bu şikayetinden tamamen kurtulur. Geri kalan grupta olanlar içinse bu durum bir ay ya da daha fazla sürer ve giderek azalır. Tuvalete çıkma sıklığı da azalmaktadır. Aslında araştırmalar gösteriyor ki idrar sıklığı ve oranı hamilelik boyunca artmaktadır.