Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 11. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 11.haftaBebeğinizin boyu 4 cm kadar ve yaklaşık bir incir büyüklüğünde. Artık tam olarak oluşmuş durumda. Yakında ellerini yumruk yapıp açacaktır. Diş etinin altında diş tomurcukları görünür olmaya ve bazı kemikleri sertleşmeye başladı.

Bebeğiniz şuan hiç zorlanmadan adeta dans edercesine tekmeler atıyor ve geriniyor. Bu hareketler, organları daha da gelişip işlevlerini daha yerli yerinde yapınca daha hızlı ve seri olacak. Bebeğinizin bu akrobatik hareketlerini öbür ay yada daha sonraki ay hissedebileceksiniz. Şu an diyaframını geliştiren hıçkırıkları hissetmeniz de bir o kadar zaman alacaktır.

Sizdeki Değişiklikler

Eğer sizde çoğu kadın gibiyseniz kendinizi bu ara biraz daha enerjik hissediyorsunuzdur ve mide bulantınız bitmeye başlamıştır. Maalesef yine bu ara kabızlık (sindirimi yavaşlatan hormonal değişikliklerden kaynaklı) ve mide ekşimesi (mide kapakçığı ve yemek borusu arasındaki vanayı esnekleştiren hormonal değişiklikten kaynaklı) şikayetleriniz olabilir. Tüm bu şikayetlerinizin çok güzel bir sebebi olduğunu unutmayın.

Eğer mide bulantınız yüzünde yeterince sağlıklı beslenemiyorsanız ve henüz yeterince kilo almadıysanız üzülmeyin ( çoğu kadın bu ilk trimesterde 1 ile 2 kilo almaktadır) İştahınız yakında düzelecektir ve siz haftada yaklaşık yarım kilo alacaksınız.