Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 3. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 3.hafta

Hamilelik 3.hafta

Rahminizde şuan neler mi oluyor,  bir çok şey.  Oluşmakta olan bebeğiniz şuan büyük bir hızla çoğalan yüzlerce hücrelik minik bir top gibidir.  Blastocyst denilen bu minik hücre topu uterusunuza yerleşir yerleşmez,  plasentada gelişecek kısmı hamilelik hormonu salgılamaya başlıyor (Hcg).  Bu hormon yumurtalıklarınıza yumurtlamayı durdurması sinyalini verir ve uterusun iç katmanını ve minik misafirin korunmasını sağlayan ve plasental büyümeyi başlatan östrojen ve progesteron hormonu artışını tetikler.

HCG hormonu,  hamilelik testinin pozitif çıkmasını sağlayan hormondur; bu haftanın sonundan itibaren bir test alıp yapabilir ve sonucun pozitif olduğunu görebilirsiniz ! (Eğer test sonucunuz negatif çıktıysa ve hala adet olmadıysanız,  testi birkaç gün sonra yeniden yapın. )

Bu arada hücre topunuzun etrafındaki  amniotik sıvı kesesi olacak boşlukta,  amniotik sıvı birikmeye başlıyor.  Bu sıvı önümüzdeki haftalarda ve aylarda bebeğinizi koruyacaktır.  Tam şu anda küçük hücre topunuz ( blastocysti niz ) oksijen ve besinleri alıyor ve atıklarını dışarı çıkarıyor.  Bu işlem rahim duvarınızdaki kan damarlarınızla,  gelişmekte olan bebeğiniz arasında bağlantı sağlayan basit bir dolaşım sistemiyle oluşmuş mikroskobik kanallar sayesinde meydana gelir.  Plasenta bu işi öbür haftanın sonuna dek henüz üstlenemeyecektir.

Sizdeki Değişiklikler

Önemli bir buluşma içinizde gerçekleşti. Tek bir sperm yumurtanızın sert dış zarını kırdı ve onu dölledi. Döllenmeden birkaç gün sonra döllenmiş yumurta rahminizin içine doğru yer açmaya ve büyümeye başladı. Bir bebek yapılıyor !

Muhtemelen henüz daha hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz ama bu haftanın sonuyla beraber hamile olduğunuza dair ufak bir ibare olacak. Yumurtanın kandan zengin rahim kanallarının içine yerleşmesinin neden olduğu bir lekelenme olur ki buna yerleşme lekesi denilmektedir.

Çok az sayıda hamilede oldukça açık renkte olmak üzere döllenmeden 6 gün sonra yani geçen hafta gerçekleşir ancak sadece bu leke ile hamile olup olmadığınıza hala emin olamazsınız.