Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 4. Hafta

Bebek Gelişimi 4. Hafta

OYUN ZAMANI

Oyun oynamak, yenidoğan bebeğinize bu yabancı dünyaya tanıştırmak için hoş bir fırsattır. Cep telefonu renkleri ve bebek resimleri olan kitaplar hemen ilgisini çekecektir. Oyun halıları(bebek jimnastik oyuncağı) izleme, vurma ve dinlemeyi içeren bir dizi oyuncaklara sahiptir ve bebeğinize kollarını, ellerini ve parmaklarını kullanma şansı vererek bu organları arasında koordinasyonunu geliştirir ve yatmayı eğlenceli hale getirir.

Bebeğiniz şuan nesneleri yakalayabilmesine rağmen hala sizin uzattığınız bir nesneyi yakalayacak kadar el-göz koordinasyonuna sahip değildir. Bu yetenek, 4. Ay civarı oluşucaktır. O ana dek, oyuncakları eline siz vermek zorundasınız. Belki de en çok küçük parmağınızı sever.

İLGİNÇ KEŞİFLER

Bebeğiniz doğduğunda, kendisinin iki yanında kolları ve aşağıda bacakları olduğunun farkında değildir. Onları fark etmeye başlamasıyla değişim başlar. Vücudunda ilk farketteği yerleri elleri ve ayakları olacaktır.

Kollarını başının üstünden yukarı kaldırarak ve ‘’ bebeğim ne kadar büyük’’ diyerek ilgisini daha çekebilirsiniz yada ayak parmaklarına isimler verip onları sayarak ilgisini ayaklarına çekebilirsiniz. Ellerini yüzünün önüne getirip aynı anda hem görüp hem de hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler vücut ısılarını dengemekte zorluk çekerler. Vücut sirkülasyonu henüz tam oluşmamıştır. Bu yüzden aklınızda bulunmalıdır ki, vücut ısılarının bir kısmı ellerinden ve ayaklarından çıkar. Soğuk havalarda, dışarı çıkarken ellerini ve ayaklarını iyice giydiriniz.

BEBEK KONUŞMASI

Bebeğiniz duygularını ifade etmek için değişik sesler çıkarır. Bazı bebekler çığlık atmaya yada gülmeye  başlar. Böyle anlarda bebeğinize, benzer sesler çıkararak cevap vermeye çalışın. İlginizi çektiği için sevinecektir.

Eğer başka bir odada işiniz varsa, bebeğiniz siz yan odada iş yaparken sesinizi duymaktan hoşlanacaktır. Kendi kendinize konuşuyormuş gibi hissetmeyin. Bebeklerin, uzun süren tiz sesli konuşmalar dikkatlerini çeker ve bu konuşmalarda bebekler, dilin kullanım ve yapısını öğrenirler.

Geçirdiğiniz günü ona kısaca anlatabilirsiniz. Sizle konuşmaktan hoşalanacaktır ve hatta çıkardığı bazı seslerle size eşlik etmeye çalışacaktır.