Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 17. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 17.haftaBebeğinizin iskeleti kıkırdaktan kemiğe doğru değişiyor ve onu plasentaya bağlayan kordon bağı gittikçe daha güçlü ve koyu oluyor. Bebeğinizin ağırlığı 140 gram kadar olup yaklaşık bir şalgam boyutunda. Baş popo arası ölçüsü 12-13 cm civarında. Eklemlerini hareket ettirebiliyor ve ter bezleri gelişmeye başladı.

Sizdeki Değişiklikler

Dengenizi kaybeder gibi mi oluyorsunuz? Beliniz kalınlaştıkça yoğunluk merkeziniz değişiyor ve siz bazen ayaklarınız üzerinde dururken dengesiz hissedeceksiniz. Sizi düşürebilecek pozisyonlardan uzak durun. Devrilme riskine karşı düşük topuklu ayakkabı giyin. Herhangi bir karın travması yaşamanız sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye atar. Arabadayken emniyet kemerini takıp takmama konusu sizi düşündürebilir. Emniyet kemerinin karın kısmını karnınızın altına takın ayrıca omuzlukları kullanmanız yine sizin faydanıza olacaktır.

Gözlerinizin kuruduğunu hissedebilirsiniz. Göz damlasını kullanarak kuruluğu geçirebilirsiniz. Kontak lens kullanıyorsanız rahatsız etmeye başlayabilir, lenslerinizi mümkün oldukça daha az zaman dilimlerinde kullanın. Buna rağmen yine de rahatsız oluyorsanız doğuma kadar gözlük kullanmanız gerekecektir.