Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 3. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 3. Ay 2. Hafta

EL, KOL VE BACAK KOORDİNASYONU GELİŞİYOR

Bebeğiniz kollunu sallayabilir ve bacağını çekip itebilir. Onun kalça ve diz eklemleri esnekleştikçe,  tekmeleri daha güçlü olacaktır. Onu ayağının üstüne kaldırırsanız ayağıyla yere bastırdığını fark edeceksiniz.

Bebeğiniz iki elini birleştirebilir ve parmaklarını açıp kapatabilir. Onun el-göz koordinasyonunu geliştirmek ve onu yüreklendirmek için bir oyuncağı ona doğru tutup, ona erişmeye çalışmasını sağlayın (Evet bir oyuncağa vurması, bir gelişim aşaması !) Ulaşmaya çalıştığı şeyi, ona kolayca ulaşıp kırıp dökmemesi için, ulaşabileceği mesafeden biraz daha uzağa tutun.

DOKUN BANA

Bebekler dokunulmaya bayılırlar. Gerçekte de dokunularak gelişirler. Bebeğinizle tensel temasınız onun büyümesinin çok kritik bir parçasıdır. Bu temaslarınız yalnızca aranızdaki ilişkiyi kuvvetledirmekle kalmaz aynı zamanda bebeğiniz üzgünken onu yatıştırır ve rahatsızlığını giderir.

Bebeğinizin dokunma duyusunu çok değişik materyallerle çeşitlendirin. Yumuşak, sert kumaşlar, havlulu, tüylü kumaşlar olabilir. Şu dönemde her şeyi ağzına götüreceğinden,  parçalanabilir şeyler vermemeye ve onu tek başına bırakmamaya özen gösterin. Ona dokunarak okumalı kitaplar alın bu kitaplar ona dokunsal deneyim sağlayacaktır. (İçindeki resimler tüylü yada benzeri kumaşlı olup onlara dokunabileceği kitaplar )

Bebeğinize nazikçe dokunmanız yada masaj yapmanız,  onu kucağınızda yada sırtınızda taşımanız yada burnuna koyacağınız ufak bir öpücük onu en çok rahatlatacak şeylerdir. Hatta onu daha çok motive edip,  dikkatini daha uzun toplamasına yardımcı olup. Kolay bir bebek masajı için ; bebeğinizi yatıracağınız soğuk olmayan ve düz bir yer bulun. Battaniyeyi halının üzerine sererek bunu elde edebilirsiniz. Elinizin içine biraz bebe yağı yada zeytinyağı dökün ve ellerinizi ovuşturarak ısıtın. Bebeğinizin gözlerinin içine bakıp, ona bir şarkı mırıldanıp yada bir şeyler söyleyerek masajınızı yapın. Bebeğinizin ne tepki vereceğine dikkat edin. Eğer huzursuz olduysa daha hafif yada daha sert dokunun,  hala huzursuzsa masajı bırakın. Onu mutlu etmek için çok özel teknikler bilmenize gerek yok,  onu sevgiyle dokunun yada kucaklayın, yeterli.