Cuma , 10 Mart 2023

Gebelik 9. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 9.haftaKarnınızın minik misafiri artık 2,5 cm kadar. Yaklaşık iri bir üzüm kadar ve ağırlığı 3 gram civarında. Görüntüsü biraz daha insana benzemeye başladı. Önümüzdeki aylarda daha da ince ayar geçirecek olmalarına rağmen onun temel vücut parçaları görüntüsünün tek nedeniydi. Diğer bir gelişme de: Bebeğinizin kalbi dört odacığa bölünmeyi tamamlıyor ve o küçük kapakçıklar işlevlerini yerine getirmeye başlıyor. Embriyo olarak arkasında duran kuyruğu artık tamamen yok oldu.

Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri takım çalışmasına girmeye başladılar. Dış genital organları oluştu ancak birkaç haftaya kadar erkek mi kız mı olduğunu anlaşılabilecektir. Gözleri tamamen oluştu, fakat gözkapakları birbirine kaynaşmış kadar kapalı durumda ve 27. haftaya kadar açılmayacaklar. Kulak memeleri, ağzı, burnu ve burun delikleri artık daha belirgin. Plasenta artık hormon üretme görevinin büyük bölümünü üzerine alacak kadar gelişmiş durumda. Şuan bebeğinizin temel vücut parçaları oluştu, hızlı bir gelişmeye hazır hale geldi.

Sizdeki Değişiklikler

Beliniz biraz kalınlaşmış olsa bile hala bir hamile gibi görünmeyebilirsiniz. Buna rağmen hamileliği hissediyorsunuz. Sadece sabah bulantıları değil diğer fiziksel semptomlar da çoğu kadında son bulmuştur ancak arada duygusal iniş çıkışlar yaşabilirsiniz.

Duygusal değişiklikler bu evrede yaygındır- anne baba olmanın verdiği sevinç ve korkuyu dönüşümlü olarak hissetmeniz oldukça normaldir. Kendinize biraz gevşemek için izin verin. Çoğu kadın 6. ve 10. haftalar arasında üzerinde huysuzluk hisseder ve 2. trimesterde (3-6.ay arası) bu durum azalır ve ardından hamileliğin sonunda bu his tekrar kendini gösterir.