Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 22. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 22.haftaYaklaşık 28 cm boyu ve 450 gram ağırlığıyla bebeğiniz minyatür bir yenidoğan bebek gibi görünmeye başladı. Dudakları, gözkapakları ve kaşları daha da belirginleşiyor ve hatta dişetlerinin içinde minik diş kökleri gelişiyor. Gözleri şekle girdiler ama iris kısımda ( göze renk veren kısım) hala eksik  pigment var.

Rahminizin için görebiliyor olsaydınız lanugo adı verilen vücudunu kaplayan tüyleri ve kırışık derisini fark edecektiniz, bu kırışıklık bebeğiniz kilo alıp yağlandıkça ortadan kalkacaktır. Vücudunun içinde ise bazı önemli hormonların üretiminde etkili olan pankreası durmadan gelişmektedir.

Sizdeki Değişiklikler

Bu evrede herkes karnınıza dokunmak isteyebilir. Onlara nazikçe bunu istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer insanlar döneminize göre daha büyük yada daha küçük karnınız olduğunu söylerlerse her kadının kendine ayrı bir gelişimi olduğunu unutmayın.

Önemli olan, doktor kontrolünüzde doktorunuzun bebeğinizin gelişiminin ayına göre normal olup olmadığını söylemesidir. Karnınızda onu saran izler fark edebilirsiniz. Bu izler büyüyen bebeğinizi taşımak için genişleyen karnınızı saran bağ dokunun izledir.

Hamilelerin yaklaşık yarısında bu izler doğumla beraber gelişir. Bu farklı desenlerdeki çizgiler pembeden kahverengine doğru ten renginize bağlı olarak çeşitlenir. Bu izler çoğunlukla karnınızda olmasına rağmen bacaklarınızda kalçanızda ve göğüslerinizde de görülebilir. Bu izleri herhangi bir kremin engellendiğine dair kanıt yoktur fakat o bölgeleri kaşımayıp nemlendirerek biraz daha iyileştirebilirsiniz.