Cumartesi , 11 Mart 2023

Gebelik 16. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 16.haftaBebeğiniz büyüme patlaması  yapmaya hazır. Birkaç hafta içinde ölçüleri şimdiki boyu ve ağırlığının iki misli olacak. Bebeğiniz şuan bir avokado büyüklüğünde; baş popo ölçüsü yaklaşık 11-12 cm ve 100 gram.

Bacakları çok daha gelişti, kafası olduğundan daha dik ve gözleri daha çok öne doğru birbirine yaklaştı. Kulakları da geleceği son pozisyona çok yakın. Kafatası şekle girmeye başladı ancak henüz saçlar farkedilemiyor.

Ayak tırnakları bile büyümeye başladılar. Bu arada içeride de hummalı bir çalışma var. Örneğin bebeğinizin kalbi şuan günde yaklaşık 25 kuart kan pompalıyor ve bu oran bebeğinizin gelişimi sürdükçe artacaktır.

Sizdeki Değişiklikler

Rahminizin tepesi kasık kemiğiniz ile göbeğinizin ortasında. Göbeğinizi destekleyen bağ dokular göbeğiniz büyüdükçe sıkılaşıyor ve göbeğinizi sarıyor. Hamileliğiniz boyunca kendinizi en iyi hissettiğiniz döneminizdesiniz. Daha az bulantı, daha az değişken ruh halleri ve parlak bir cilt de bu güzel döneme eşlik etmektedir.

Çok yakında hamileliğinizin en mükemmel deneyimini yaşayacaksınız, bebeğinizin hareketini hissedeceksiniz. Bazı kadınlar 16 haftalıkken hissederken bazısı da 18 hafta yada daha fazla oluncaya kadar hissetmemektedir. (Eğer bu sizin ilk bebeğinizse sabırsız olmayın, 20 haftalık oluncaya kadar hareketlerini hissetmeyebilirsiniz) İlk hareketler titreme gibi, gaz baloncukları gibi hatta mısır patlaması gibi hissedilebilir. Devam eden haftalarda hareketler güçlenecek ve siz onları daha sık hissedeceksiniz.