Pazar , 12 Mart 2023

Hafta Hafta Gebelik

Haber Aboneliği

Gebelik 2. Hafta

Hamilelik 2.hafta

BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜYOR Bebeğiniz henüz tam olarak büyümeye başlamadan önce ilk rol size ait. Geçen hafta artan östrojen ve progesteron hormonlarınız kanınızda dolaşmaya başlamış olup,  olası döllenmiş bir yumurta için uterusunuzu sağlamlaştırıp,  bol kan dokulu bir hale getirmek için hazırlanmıştır.  Aynı anlarda,  yumurtalarınız folikül adı verilen sıvı dolu keselerde olgunlaşmıştır.  Bu haftanın başında( genellikle 28 günlük bir periyodun 14 günü ... Devamını Oku »

Gebelik 3. Hafta

Hamilelik 3.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Rahminizde şuan neler mi oluyor,  bir çok şey.  Oluşmakta olan bebeğiniz şuan büyük bir hızla çoğalan yüzlerce hücrelik minik bir top gibidir.  Blastocyst denilen bu minik hücre topu uterusunuza yerleşir yerleşmez,  plasentada gelişecek kısmı hamilelik hormonu salgılamaya başlıyor (Hcg).  Bu hormon yumurtalıklarınıza yumurtlamayı durdurması sinyalini verir ve uterusun iç katmanını ve minik misafirin korunmasını sağlayan ve ... Devamını Oku »

Gebelik 4. Hafta

Hamilelik 4.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu hafta embriyonik periyodun başlangıcını belirler.  Şu andan itibaren 10 hafta kadar bebeğinizin tüm organları gelişmeye ve hatta bazıları çalışmaya başlayacaktır.  Kısacası bu dönem onun gelişiminin en hassas ve etkilere açık olduğu dönemi olacaktır. Tam şu anda bebeğiniz bir haşhaş çekirdeği boyutunda bir embriyodur.  İçinde epiblast ve hipoblast denilen,  tüm organlarının ve vücut bölümlerinin gelişeceği 2 ... Devamını Oku »

Gebelik 5. Hafta

Hamilelik 5.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL? Rahminizin derinliklerinde embriyonuz gelişiminin en parlak döneminde. Tam bu anda bebeğiniz bir susam tanesi kadar ve şu anda bir insandan çok minik bir denizatına benziyor. Şu an ileride organlarına ve dokularına dönüşecek 3 katmanı bulunmakta. Bunlar; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bebeğinizin beyninin, omuriliğinin, sinirlerinin ve omurgasının gelişeceği sinir yolu, ektoderm denen üst katmanda oluşmaya başladı. Bu katman ... Devamını Oku »

Gebelik 6. Hafta

Hamilelik 6.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu haftanın en büyük gelişmesi : Sizin aylarca öperek vakit harcayacağız burnu, ağzı ve kulakları oluşmaya başlıyor. Eğer rahminizin içini görebiliyor olsaydınız, hemen farkedebileceğiniz büyük bir kafayı, gözlerinin oluşacağı iki siyah noktayı ve burun deliklerinin oluşmaya başladığını görecektiniz. Yeni yeni oluşmaya başlayan kulaklar başının kenarında küçük çöküntüler olarak görülür, kolları ve bacakları çıkıntı yapmaya başlayaran tomurcuklardır. ... Devamını Oku »

Gebelik 7. Hafta

Hamilelik 7.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu hafta için size en büyük haber: Kollarından eller ve bacaklarından ayaklar çıkıntı yapmaya başladı, ancak onlar henüz sizin tutmak ve gıdıklamak için hayalini kurduğunuzdan daha çok birer küçük kürek gibiler. Teknik olarak bebeğiniz hala bir embriyo ve kürek kemiğinin bir uzantısı olarak arkasında kuyruk benzeri bir şeye sahip. Bu kuyruk birkaç hafta içinde gözden kaybolacak ... Devamını Oku »

Gebelik 8. Hafta

Hamilelik 8.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu haftanın yeniliği: Elleri ve ayaklarındaki perdeli parmakların araları açılmaya ve çıkmaya başladılar. Gözkapakları gözlerini kapladı, nefes boruları gırtlağından, gelişen ciğerlerinin bölümlerine uzamaya başladı ve arkasındaki kuyruk benzeri şey artık yok. Beyninin içinde sinir hücreleri birbirleriyle iletişime geçecek dallar oluşturmaya başladı, böylece ilkel nöral yollar oluşmuş oldu. Belki şu anda bebeğinizin bir kız yada erkek bebek ... Devamını Oku »

Gebelik 9. Hafta

Hamilelik 9.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Karnınızın minik misafiri artık 2,5 cm kadar. Yaklaşık iri bir üzüm kadar ve ağırlığı 3 gram civarında. Görüntüsü biraz daha insana benzemeye başladı. Önümüzdeki aylarda daha da ince ayar geçirecek olmalarına rağmen onun temel vücut parçaları görüntüsünün tek nedeniydi. Diğer bir gelişme de: Bebeğinizin kalbi dört odacığa bölünmeyi tamamlıyor ve o küçük kapakçıklar işlevlerini yerine getirmeye ... Devamını Oku »

Gebelik 10. Hafta

Hamilelik 10.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bebeğinizin hacmi bir mandalina kadar olmasına rağmen 2,5-3 cm boyunda ve yaklaşık 7 gram ağırlığında. Bebeğiniz gelişiminin en kritik dönemini tamamladı. Bu yeni dönemin başlangıcına fetal dönem deniyor ve bu dönemde dokular ve vücudundaki organlar hızla büyüyüp ve olgunlaşıyor. Bebeğiniz yutkunmaya ve tekme atmaya başlıyor. Böbrekler, bağırsaklar, beyin ve karaciğer (şuan kırmızı kan hücresi üretme görevini ... Devamını Oku »

Gebelik 11. Hafta

Hamilelik 11.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bebeğinizin boyu 4 cm kadar ve yaklaşık bir incir büyüklüğünde. Artık tam olarak oluşmuş durumda. Yakında ellerini yumruk yapıp açacaktır. Diş etinin altında diş tomurcukları görünür olmaya ve bazı kemikleri sertleşmeye başladı. Bebeğiniz şuan hiç zorlanmadan adeta dans edercesine tekmeler atıyor ve geriniyor. Bu hareketler, organları daha da gelişip işlevlerini daha yerli yerinde yapınca daha hızlı ... Devamını Oku »

Gebelik 12. Hafta

Hamilelik 12.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu haftanın en büyük gelişmesi: Refleksler. Bebeğinizin parmakları yakında açılıp kapanmaya başlayacak, ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları sıkılaşacak ve ağzı emme hareketleri yapmaya başlayacak. Aslında şu an eğer karnınızı dürterseniz size cevap verecek ama siz bunu hissedemeyeceksiniz. Bağırsakları kordon bağına çıkıntı yapacak kadar büyüdüler,  yavaş yavaş karın boşluğuna doğru hareket edecekler ve böbrekleri idrar kesesine gidecek ... Devamını Oku »

Gebelik 13. hafta

Hamilelik 13.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bebeğinizin küçük parmaklarının üstünde parmak izleri oluştu, damarları ve organları hassas teninin altından netçe görülebilmekte ve kafası yavaş yavaş vücudunu yakalamaya başlıyor, şuanda kafasının vücuduna oranı 4/3 oranında. Eğer bebeğiniz kızsa, kızınız şuan yumurtalığında 2 milyondan fazla yumurtaya sahip. Bebeğinizin boyu neredeyse 7,5 cm ve ağırlığı 25-30 gram civarında. Sizdeki Değişiklikler Bu hafta ilk trimesterinizin son ... Devamını Oku »

Gebelik 14. hafta

Hamilelik 14.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bu haftanın büyük gelişmesi: Bebeğiniz şuan gözlerini kısabiliyor, kaşlarını çatabiliyor, yüzünü buruşturabiliyor, çişini yapabiliyor ve muhtemelen parmağını emiyor ! Beyin dürtüleri sayesinde yüz kasları tüm minik özellikleriyle bir ifadeden diğerine hızlı denemeler yapmakta. Böbrekleri idrar üretiyorlar ve bu idrar, içinde olduğu amniotik suyun içine akıyor. Bu durum doğuma kadar böyle devam edecek. Şuan bir ultrasona girseniz ... Devamını Oku »

Gebelik 15. hafta

Hamilelik 15.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Büyümekte olan bebeğinizin baş popo arası ölçüsü şuan yaklaşık 10 cm ve ağırlığı 70 gram kadar (yaklaşık bir elma kadar). Bebeğiniz şuan içinde bulunduğu amniotik sıvıyı burnu vasıtasıyla üst solunum yollarına alarak ciğerlerindeki basit hava keseciklerinin oluşumunun başlamasına yardım eder. Bacaklarının büyümesi şuan kollarının büyümesinden daha fazla ve tüm eklemleri ile kol ve bacaklarını hareket ettirebiliyor. ... Devamını Oku »

Gebelik 16. hafta

Hamilelik 16.hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ? Bebeğiniz büyüme patlaması  yapmaya hazır. Birkaç hafta içinde ölçüleri şimdiki boyu ve ağırlığının iki misli olacak. Bebeğiniz şuan bir avokado büyüklüğünde; baş popo ölçüsü yaklaşık 11-12 cm ve 100 gram. Bacakları çok daha gelişti, kafası olduğundan daha dik ve gözleri daha çok öne doğru birbirine yaklaştı. Kulakları da geleceği son pozisyona çok yakın. Kafatası şekle girmeye ... Devamını Oku »