Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 15. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 15.haftaBüyümekte olan bebeğinizin baş popo arası ölçüsü şuan yaklaşık 10 cm ve ağırlığı 70 gram kadar (yaklaşık bir elma kadar). Bebeğiniz şuan içinde bulunduğu amniotik sıvıyı burnu vasıtasıyla üst solunum yollarına alarak ciğerlerindeki basit hava keseciklerinin oluşumunun başlamasına yardım eder.

Bacaklarının büyümesi şuan kollarının büyümesinden daha fazla ve tüm eklemleri ile kol ve bacaklarını hareket ettirebiliyor. Gözkapakları hala kapalı olsalar da, ışığı farkedebiliyor. Eğer karnınıza bir fener tutarsanız kendini ışıktan geri hareket ettirecektir.

Bebeğinizin henüz tad alması gerçekleşmezken tad alma duyuları şekillemeye başladı. Nihayet bu hafta ultrasona girdiğinizde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceksiniz.(Eğer öğrenemediyseniz de üzülmeyin. Tam olarak cinsiyetinin belirlenebilmesi için onun durduğu pozisyon ve resmin netlik derecesi önemlidir. Bebeğiniz utangaçlık ederek kıvrılıp göstermek istemiyorum da demek istemiş olabilir).

Sizdeki Değişiklikler

Şu an yaklaşık 2,5 kg kadar almış olmalısınız. Biraz daha aşağı yada yukarısı olabilir. Hamileliğiniz boyunca kilonuzda düzenli yada düzensiz değişiklikler olabilir ancak şu sıralar yada yakında sizi bir semptom bekleyebilir. Mesela burnunuz tıkanıyorsa bunu artan hormonlarınıza ek olarak artan kan akışınızın mukus zarınıza akmasının bir sonucu olduğunu bilmelisiniz. Bu normal bir durum olup hamilelik nezlesi denen bir adı da vardır. Bazı hamilelerde ayrıca artan kan akışı ve kan damarlarının genişlemesi sonucu burun kanaması görülmektedir.

Eğer amniosentez yaptıracaksanız bu hafta ile 18. hafta arasında bir günde olacaktır. Bu test ile yüzlerce genetik ve kromozomsal bozukluk saptanabilmektedir. Eğer sonucunu beklerken çok tedirginseniz şunu bilmenizde fayda var ki bu testi yaptırmış çoğu kadının sonucu iyi çıkmaktadır.

Bu günlerde siz ve eşinizde biraz stres varsa şaşırmayın. Çoğu çift bebeklerinin sağlığı ve kendilerini neyin beklediğini bilmedikleri için endişelenmekteler. Ama fiziksel rahatsızlıkların en aza, enerjinin ise en yükseğe çıktığı bu trimesteri hamileliğinizin fırsatı olarak düşünün.