Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 34. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 34.haftaBebeğiniz 2100 gram ve 45 cm kadar. Doğduktan sonra vücudunun sıcaklığını düzenleyecek olan yağ katmanları vücudunu dolduruyor. Teni her zamankinden daha düzgün. Merkezi sinir sistemi ve ciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor.

Erken doğum endişeniz varsa hiç üzülmeyin çünkü  34. ve 37. haftaları arasında doğan bebeklerin genellikle sağlıkları iyidir. Kısa bir süre yenidoğan ünitesinde kalırlar ve belki küçük bazı sağlık problemleri yaşadıktan sonra genellikle gününde doğan diğer bebekler kadar iyi yaşarlar.

Sizdeki Değişiklikler

Bu haftadan itibaren yeniden yorgunluk hissedeceksiniz ancak bu ilk trimesterdeki kadar ağır değil. Yorgunluğunuz, altında bulunduğunuz fiziksel ağırlık ve uykusuz geçirdiğiniz geceleriniz sebebiyle oldukça normal.

Şimdi biraz yavaşlama ve doğum ve sonrası için enerji toplama zamanı. Eğer uzun bir süredir oturuyor ya da yatıyorsanız birdenbire ayağa kalkmayın. Kanınız ayaklarınızda ve bacaklarınızda birikerek kan basıncınızı bir anlık düşürerek ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşamanıza neden olabilir.

Eğer karnınızın üstünde, bacaklarınızda ve kalçanızda kaşındırıcı kırmızı şişlikler varsa sizde gebelik kaşıntılı ürtiker papilleri ve plakları olmuş olabilir. Kısa adı PUPPP’dur.

Hamilelerin 1% de bu rahatsızlık görülmektedir. Zararsızdır ancak oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Doktorunuz sizi bu rahatsızlıkla ilgili bilgilendirebilir ve sizi rahatlatacak bir tedavi önerebilir.