Cumartesi , 11 Mart 2023

Gebelik 38. Hafta

BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜYOR

Hamilelik 38.haftaBebeğiniz tam olarak dolgunlaştı. Kilosu 3 kg ve boyu 50 cm civarında. Sıkı bir kavrama becerisine sahip ki bunu yakında ona ilk kez parmağınızı uzattığınızda onu tuttuğunda görebileceksiniz. Organları olgunlaştı ve dış dünyada yaşam için hazırlar.

Bebeğinizin göz renginin ne olacağını merak mı ediyorsunuz? Şu an ne renk olduğunu söyleyemezsiniz. Kahverengi gözlü doğan bebekler genellikle aynı kalıyorlar. Eğer gri yada koyu mavi gözlü doğmuşsa göz rengi açık bir renge, maviye, yeşile, elaya yada kahverengiye dönebilir, bunu 9. ayına geldiğinde görebileceksiniz. Çünkü çocukların gözlerindeki iris tabakası (göze renk veren kısım) doğumdan sonraki aylarda renk pigmenti üretmeye devam edebilir ama genellikle göz rengi açılmaz ya da daha mavi olur.(Yeşil, ela ve kahverengi gözler mavi renk gözlerden daha çok renk pigmentine sahiptirler)

Sizdeki Değişiklikler

Çoğu kadın için önümüzdeki bir kaç hafta bekleme haftasıdır. Bu zamanı bebeğinizin bakım ihtiyaçlarını tamamlamak için harcayabilirsiniz. Fırsat buldukça dinlenin, kitap okuyun ve eşinizle bölünmeyecek son saatlerinizi geçirin.

Ayaklarınızda ve bileklerinizde biraz şişmeler olabilir, bu haftalarda normal bir durum ancak ayaklarınız ve bileklerinizde ani ve aşırı şişme, elleriniz, yüzünüz ve hatta göz çevrelerinizde ani şişmeler olursa hemen doktorunuza bildirmelisiniz.

Ayrıca şiddetli baş ağrısı, görüş kaybı( çift görme, bulanık görme, noktalı görme, ışık patlaması olması vs.), yoğun karın ağrısı, mide bulantısı ya da kusma varsa hemen doktora gitmelisiniz. Bu belirtiler preeklampsi hastalığının belirtileridir.