Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 10. Hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 10.haftaBebeğinizin hacmi bir mandalina kadar olmasına rağmen 2,5-3 cm boyunda ve yaklaşık 7 gram ağırlığında. Bebeğiniz gelişiminin en kritik dönemini tamamladı. Bu yeni dönemin başlangıcına fetal dönem deniyor ve bu dönemde dokular ve vücudundaki organlar hızla büyüyüp ve olgunlaşıyor.

Bebeğiniz yutkunmaya ve tekme atmaya başlıyor. Böbrekler, bağırsaklar, beyin ve karaciğer (şuan kırmızı kan hücresi üretme görevini yumurta kesesinden kendi üzerine almıştır)gibi hayati organlar tam olarak yerinde ve işlevlerini yerine getiriyorlar ancak önümüzdeki aylarda gelişmeye devam edecekler.

Rahminizin içini görebiliyor olsaydınız, bir takım minik detayları farkedebilirdiniz bunlar, artık yapışık olmayan ve uçlarında tırnaklar şekillenmiş parmakları ve hassas teninin üstünde büyümeye başlayan ayva tüyleridir.

Diğer bir gelişme de: Bebeğinizin el ve ayakları artık bükülebiliyor. Eller bileklerden bükülüyor ve  kalbinin üstüne geliyor, ayağı vücudunun önüne gelebilecek kadar uzun. Omurgasının dış hattı saydam teninden netçe görülebilmekte. Bebeğinizin alnı şimdilik gelişen beyninin bir sonucu olarak şişkin durumda ve kafasının en yüksek yerinde. Kafası şuan ebat olarak vücunun yarısını oluşturuyor. Baş ve kalça arası boyu 3 cm kadar. Gelecek haftalarda ebatlarının iki misli olarak 7,5-8 cm kadar olacak.

Sizdeki Değişiklikler

Önünüzdeki doktor kontrolünüzde doktorunuzun karnınıza dokunduracağı bir Doppler stetoskopu yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceksiniz. Çoğu kadın bebeğinin bu zayıf kalp atışlarını dörtnala giden atların sesine benzetir ve bu sesleri ilk kez duymanın son derece dokunaklı olduğunu söyler.

Siz hamile kalmadan önce rahminizin büyüklüğü küçük bir armut kadardı. Bu haftayla beraber o artık bir greyfurt kadar. Hamile kıyafetleri giymeye hazır olup olmadığınızı düşünebilisiniz. Eğer hazır değilseniz her zaman giydiğiniz kıyafetler size rahatsızlık verecektir ve göğüsleriniz büyüdüğü için sutyeninizin dikişleri sıkacaktır. Hamileliğinizin 2.trimestirindeki (3-6. ay) genişlemeniz birazcık kilo ve şişkinlikten kaynaklanmaktadır. Hamilelik mi yoksa normal kıyafet mi giyeceğinize karar veremiyorsanız, yumuşak lastikli yada düşük belli pantolon yada etekler size rahatlık sağlayacaktır.

Bedensel uygunluğunuza bağlı olarak hamileliğiniz boyunca bir egzersiz aktivitede bulunabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş 9 ay boyunca yapabileceğiniz en ideal sporlardır. Egzersiz size kas dokusu, güçlülük ve dayanıklılık sağlar ki bu üç özellik size hamilelik boyunca aldığınız ağırlığını taşımanıza yardım eder ve sizi doğumun stresine hazırlar. Spor yapmak ayrıca sizin doğumdan sonra çabucak eski halinize kavuşmanıza yardım eder.(Ancak maalesef henüz spor yapmanın doğumu kısalttığına dair bir kanıt yoktur)