Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 19. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Bebeğinizin algısal gelişimi genişliyor ! Beyni koku alma, tatma, duyma, görme ve Hamilelik 19.haftadokunma algıları için özel bölümlere ayrılıyor. Bazı araştırmalar bebeğinizin şuan sesinizi duyabildiğini söylüyor bu yüzden çekinmeden onunla konuşun, kitap okuyun yada keyifliyseniz şarkılar söyleyin.

Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 240 gram ve baş popo arası ölçüsü 15 cm kadar. Kolları ve bacakları birbirlerine ve vücudunun geri kalanına orantılılar. Böbrekleri idrar yapmaya devam ediyor ve kafa derisinden saçlar çıkıyor. Onu, içinde bulunduğu amniotik suda asitlenmeden koruyacak vernix denen balmumsu katman, derisinin üzerinde oluşmaya başladı.

Sizdeki Değişiklikler

Şu an genişlemiş olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Gelecek 2 hafta içinde öncekinden daha hızlı kilo alacaksınız. Sonuç olarak alt karnınızda ağrı hissedebilirsiniz ve hatta bazı gün sonraları uzanırken sağa veya solunuza döndüğünüzde bir tarafınızda yada her iki tarafınızda saplanan bir ağrı hissedebilirsiniz, özellikle yorucu bir gün sonrasında. Bunun sebebi karnınızı saran bağ dokularının acısıdır. Rahminizi destekleyen bu bağ dokular artan kiloya uyum sağlamaya çalışmaktadır. Telaşa kapılacak bir şey bulunmamaktadır ancak eğer ağrı devam ediyor yada şiddetleniyorsa doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.

Teninizde de bazı değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz. Avuç içleriniz kırmızı mı? Endişelenmeyin bu durum artan östrojeniniz yüzünden. Teninizde yer yer koyu kısımlar olabilir bunun nedeni de anlık olarak artan renk pigmentlerinizdir. Bu koyu lekeler üst dudağınızda, yanaklarınızda ve alnınızda çıktıysa adına kloazma yada hamilelik maskesi denir. Göğüs uçlarınızda bazı koyulaşmalar, koltukaltlarınızda yada bacak içlerinizde çillenme, cinsel organ etrafınızda koyu izlere rastlayabilirsiniz. Göbek deliğinizden kasık kemiğinize kadar olan düz koyu çizginin adına linea nigra yada koyu çizgi denmektedir.

Bu koyu lekeler doğumdan sonra azalacaktır. Bu arada kendinizi pigment artışına neden olan güneş ışığından korumalısınız. Kendinizi örtün, bir şapka takın ve dışarıdayken güneş kremi kullanın. Hamilelik maskeniz sıkılmanıza neden oluyorsa biraz makyajla onu örtebilirsiniz.