Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 25. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 25.haftaBaş ve topuk arası ölçüsü 34-35 cm ve ağırlığı 650-700 gram kadar. Bebeğiniz uzamaya ve yağlanmaya başlıyor. O bunları yaparken, kırışık teni düzgünleşmeye başlayacak ve gitgide daha çok bir yenidoğan bebeğe benzeyecek. Saçlanması sürüyor ve eğer görebilseydiniz saç tipini ve rengini fark edebilirdiniz.

Sizdeki Değişiklikler

Saçları artan sadece bebeğiniz değil aynı zamanda sizsiniz. Saçlarınız eskisinden daha gür ve parlak görünebilmektedir. Hormonal değişikler sebebiyle saçlarınız hem çoğalıyor hem de eskisinden daha fazla dökülmekte. Şimdi doğumdan sonra dökülecek dolgun saçlarınızın tadını çıkarın.

Eskisi kadar çevik ve zarif hareketler yapamadığınızı fark etmişsinizdir. Doktorunuz aksini önermedikçe egzersize devam edin ancak bir kaç tedbiri unutmayın: Yorgun hissediyorken egzersiz yapmayın ve eğer herhangi bir ağrı, baş dönmesi ya da nefes daralması hissederseniz egzersizi yarıda bırakın. Sırt üst yatmayın ve dengenizi bozmaya meyilli tüm hareketlerden kaçının. Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun ve ısınma hareketleri ve soğuma, gevşeme hareketleri için zaman ayırın.

24 ila 28. Haftalar arasında yapılacak olan glikoz testinizde sizden kansızlık kontrolü için ikinci tüp kan alınabilir. Eğer testlerinizde demir eksikliği çıkarsa (en sık görülen kansızlık tipi) doktorunuz demir takviyesi önerebilir.

Bebeğinizin adını düşünmeye başladınız mı? İsim seçmek önemli bir karar ama bunu biraz eğlenceye de çevirebilirsiniz. Aile geçmişinizi düşünebilir, daha önce hoş vakit geçirdiğiniz güzel mekan adlarını hatırlayabilir ya da sevdiğiniz kitap ya da film kahramanlarının isimlerini düşünebilirsiniz.  Bir bebek isimleri kitabından da faydalanabilirsiniz.