Cumartesi , 11 Mart 2023
Gebelik 14. hafta

Gebelik 14. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL ?

Hamilelik 14.haftaBu haftanın büyük gelişmesi: Bebeğiniz şuan gözlerini kısabiliyor, kaşlarını çatabiliyor, yüzünü buruşturabiliyor, çişini yapabiliyor ve muhtemelen parmağını emiyor ! Beyin dürtüleri sayesinde yüz kasları tüm minik özellikleriyle bir ifadeden diğerine hızlı denemeler yapmakta. Böbrekleri idrar üretiyorlar ve bu idrar, içinde olduğu amniotik suyun içine akıyor. Bu durum doğuma kadar böyle devam edecek. Şuan bir ultrasona girseniz bebeğinizin kavrama becerisinin de olduğunu görebilecek ve belki onu parmağını emerken yakalayacaksınız.

Diğer bir gelişme: Bebeğiniz gerinme hareketleri yapıyor. Baş popo arası ölçüsü yaklaşık 9 cm ( limon kadar ) ve ağırlığı 40 gram kadar. Vücudu kafasına göre göre daha hızlı büyüyor ve kafanın üzerinde durduğu boyun artık daha belirgin. Bu haftanın sonundan itibaren kollarının büyümesi vücudunun geri kalanına orantılı bir şekilde olacak.(Bacaklarının uzamasına biraz daha var) Vücudunun her yanını lanugo denen çok ince taneli ve yumuşak tüyler kaplamıştır. Bebeğinizin karaciğeri bu hafta safra üretmeye başlıyor ve bu karaciğerinin işlevini yerine getirdiğini göstermektedir. Dalağı, kırmızı kan hücreleri üretimine yardım etmeye başladı. Henüz tekmelerini ve dürtmelerini hissedemeseniz de küçük boksörünüzün şu an yaklaşık 1,5 cm olan elleri ve ayakları artık daha esnek ve hareketli.

Sizdeki Değişiklikler

Hoş geldin ikinci trimester ! Enerjiniz geri geliyor, göğüsleriniz daha az hassas ve mide bulantınız hemen hemen tamamen bitiyor. Eğer bitmediyse dayanmaya devam edin çok yakında bitecek (ancak birkaç hamile de de olsa mide bulantısı bir kaç ay daha sürebilmektedir)

Rahminizin üstü kasık kemiğinizi bir parça aştı ve bu da karnınızı dışarı itmek için yetiyor. Hamile olduğunuzun belli olması sizin ve eşinizin bir bebek beklediğinizin görünür kanıtı olması bakımında sizi biraz ürkütebilir. Bu zamanlarınızın tadını çıkarın, planlar yapın, hayaller kurun. Şu an ve sonrası için biraz endişelenmeniz normal ancak kendinize ve bebeğinize dikkat etmeye odaklanın ve sizi bekleyen şey için hazırlıklı olduğunuza inanın.