Pazar , 12 Mart 2023

Gebelik 33. hafta

BEBEĞİMİN BÜYÜMESİ NASIL?

Hamilelik 33.haftaBu hafta bebeğiniz 2 kilonun üzerinde çıkacak ve boyu 43 cm civarında olacaktır. Kırışıkları tükenmek üzere ve tuhaf görüntüsü düzeliyor ve iskeleti sertleşiyor. Kafatasındaki kemikler iyice kaynaştılar. Bu, kafatasına doğum esnasında bir bütün olarak hareket etme ve gerekirse doğum kanalından geçebilmek için hafifçe üstüste binme şansı verecektir.(Doğum esnasında kafatasına uygulanan yoğun basınç nedeniyle çoğu bebek uzun yassı kafalı doğar) Bu kemikler yetişkinliğe kadar tamamen kaynaşmazlar ve böylece çocukluk boyunca beyin ve diğer dokular geliştikçe onlarda gelişirler.

Sizdeki Değişiklikler?

Bebeğiniz karnınızın içini doldurdukça bir çok değişiklik de olmaya başladı. Önceki zarif yürüyüşünüz yerini paytak paytak yürümeye bırakmış olabilir. Bırakın gece yatmayı, bir yere oturmaya çalışmak bile sizi zorluyor. Sandalyelere yada tezgaha çarpmanız ise olası bir durum.

Parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde biraz ağrı hatta uyuşma hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki tüm diğer dokular gibi el bilekleriniz de su tutuyor ve bu bileklerinizdeki kemik kanallara baskıyı arttırabilmektedir.

Bileklerinizdeki kanalların içinden giden sinirleriniz en sonunda iyice sıkışarak uyuşukluk, karıncalanma, sızlama ya da şiddetli ağrıya neden olabilir. Bileklerinizi bir atelle sararak sabitleyebilir ya da yatarken kolunuzun altını yastıkla destekleyebilirsiniz. Eğer el tekrarı gerektiren bir işte çalışıyorsanız ara verdiğinizde bileğinizi sarmayı unutmayın ve sık sık ara verin.

Hamileliğin bu son evresinde cinsellik sorun teşkil etmemektedir.