Pazar , 12 Mart 2023
Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta Belli Oluyor

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta Belli Oluyor

Çoğu anne adayı bebeğinin cinsiyetini 3. ayın ardından ultrason muayenesinde öğrenebilmektedir. Bu genellikle 16 ila 20. haftalar arasındadır. Ancak bebeğin genital organı görülemeyecek bir pozisyonda ise doktor cinsiyetini söyleyemeyebilir.

Anne karnındaki bir bebeğin genital organları 6. haftada oluşmaya başlasa da 14. haftaya kadar kız ve erkek bebeklerin genital organları pek ayırt edilemez. 18. haftayla beraber ultrasona bakan bir doktor, bebek normal bir pozisyonda ise bebeğin cinsiyetini söyleyebilir.

Bazı aileler 10. haftada yaptıracakları NIPT  adı verilen kan testi ile ( down sendromu ve bazı kromozom bozukluğu rahatsızlıklarını teşhis eder) Bu test ayrıca kanda erkek kromozom hücreleri olup olmadığını da test eder.

Diğer test yöntemleri olan CVS ve amniosentez adlı kromozom bozukluğu hastalıkları yanında bebeğin cinsiyetini de test eden genetik testlerdir. Ancak bu testlerde azda olsa düşük riski bulunur. CVS 10 ile 13. haftalar arasında, amnisentez ise 16 ile 20. haftalar arasında yapılmaktadır.

Bazı aileler bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek istemezken bazıları ise çin takvimine başvurur.