Pazar , 12 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 1. Yaş

Haber Aboneliği

12 Ay 1. Hafta

İlk adımları atarken Şu an eğer hala gerçekleşmediyse büyük bir dönemecin eşiğindesiniz. Bebeğiniz artık kendi başına yürüyebilecektir.( Eğer hala yürüyemiyorsa üzülmeyin, bir kaç hafta hatta ay sonra yürümeye başlayacaktır). Eğer sizin çocuğunuzda çoğu çocuk gibiyse ilk adımlarını parmak uçlarında ayakları dışa dönük olarak atacaktır. Kameralarınız hazır mı? Farklı oyunlar Bebeğinizin oyun oynama şekli onun motor gelişiminden (el ve parmaklarıyla yaptığı) ... Devamını Oku »

12 Ay 2. Hafta

Uyku vaktini ayarlamak Biraz şekerleme yapmak bir anne baba için bebeğin bakımını da etkileyen küçük lükslerden bir tanesidir özellikle de biraz ara verip dinlenmek istediğinizde. Ancak çocuğunuz ilk yaşını doldurduğu bu dönemde uyumamak için ayak direyebilir.  Büyümesiyle gelişen özgürlüğü ona uyku vakitlerinde de telaş yaratabilir. Düzenli bir uyku rutini ayarlamak için ona bir duş aldırmak ya da bir hikaye anlatmak ... Devamını Oku »

12 Ay 3. Hafta

Ondan ayrılmak zor Bebeğiniz son birkaç aydır sizden ayrılma korkusu nöbetleriyle boğuşuyor olabilir. Bu çok normal: sizi seviyor ve size bağlı, dolayısıyla ondan ayrılacağınız zaman endişeleniyor. Ondaki bu durumu hafifletmek için onu bırakacağınız kişiyi biraz erken çağırıp bebeğinizin durumun biraz farkına varmasını sağlayabilirsiniz. Ayrılma vakti geldiğinde vedalaşmayı uzatmayın, bir öpücük vererek çabucak vedalaşın. Gözden kaybolduğunuzda onun da gözyaşları dinecektir. Bebeğinizin ... Devamını Oku »

12 Ay 4. Hafta

Dil hakkında daha çok şey öğreniyor Bebeğinizin kelime dağarcığı şu an için anne baba ve bir kaç kelimeyle sınırlı gibi görünse de 1 yaşındaki bebeğiniz aslında kendi dilinde kısa cümleler kurmaya başladı. Bu onun kendi kullandığı bir dil gibi. Şuandan itibaren bebeğiniz basit bazı soru ve komutlarınızı anlayabilir ve cevap verebilir özellikle onları bazı ipuçları ve el hareketleri yaparak anlattıysanız. ... Devamını Oku »

13 Ay 1. Hafta

Yeme alışkanlığındaki değişiklik Sizin minik oburunuzun iştahı azalırsa şaşırmayın. Çocukların bu döneminde iştahlarında azalma olması normaldir. Daha da seçici olurlar. Çocuğunuzun bu kadar hareketli olup daha az yiyor olması size tuhaf gelebilir ancak o şuan çok yavaş gelişiyor bu yüzden çok fazla gıdaya ihtiyacı yok. Çocuğunuzun daha fazla yemesi için ona baskı yapmayın, onun yerine iştahı olduğu kadar  yemesine izin ... Devamını Oku »

13. Ay 2. Hafta

Minik Fırtına 13 aylık bir çocuk çok hareketli olur. Çocuğunuz şuan etrafındaki şeyleri çekmekten, itmekten, atmaktan veya tekmelemekten büyük zevk alıyor. Amacı etrafına zarar vermek değil. Şuan her şey onun için bir deney sahası; şunu yaparsam ne olur, ya bunu, peki ya şunu… Bunları yapabiliyor olmak ona heyecan veriyor. Tuvalet kağıtlarını açmak veya kitapları tekrar tekrar raftan indirmek gibi. İçine ... Devamını Oku »

13 Ay 3.Hafta

Sosyalleşme yolunda Çocuğunuz ister içe kapanık isterse çok dışa dönük bir çocuk olsun aşağıdaki gibi eğlenceli oyunlarla onun sosyal gelişimine yardımcı olabilirsiniz Saklambaç : Peşinizde koşmak ve sizden saklanmak 13 aylık çocuğunuzun sevebileceği bir oyun olabilir. Bir sandalyenin, kitabın ya da bir bezin arkasına saklanıp onu bulamıyormuşsunuz gibi yapmanız onun çok hoşuna gidebilir. Sonrada onu arayan siz olursunuz. Gidip Getirmece: ... Devamını Oku »

13 Ay 4. Hafta

Sancılı ayrılıklar Çoğu 13 aylık çocuk bu döneminde anneden ayrılma endişesini şiddetli yaşar. Sizinki de siz onu bırakıp gideceğiniz zaman yanında her kim olursa olsun üzülmeye başlar. Size olan  bu kuvvetli bağımlılığı karşı konulmaz ve belki de bir daha asla size bu kadar bağımlı olmayacak. Diğer yandan da bu dönemindeki çocuklar çok çok yapışkan olabilirler ve kendinizi onun size biraz ... Devamını Oku »

14. Ay 1. Hafta

Kilo Endişeleri Çocuğunuzun kilosunun ideal olup olmadığını merak mı ediyorsunuz ? Çocuğunuzun az yediğini düşünmeniz onun yeterli kiloyu alıp almadığı konusunda endişelenmenize yol açar. Eğer çocuğunuz çok hareketliyse harcadığından daha az kalori alacaktır. Bazen de vücudundaki bir virüs kilo vermesine neden olur. Nadiren de olsa çocukların bu dönemde kilo vermelerinin altında önemli bir hastalık yatabilmektedir. Eğer endişeleriniz varsa çocuk doktorunuzla ... Devamını Oku »

14. Ay 2. Hafta

Dünya korkutucu gelince Sizin o hiçbir şeyden korkmayan çocuğunuz gitti yerine sıradan şeylerden bile korkabilen bir çocuk geldi. Elektrik süpürgesinden ya da her zaman sevdiği sokak köpeğinden korkabilir.  Kendisini daha güvende hissedeceği zamana kadar korkuları sürer ancak o zamana kadar etrafında olmanın bir yolunu bulmalısınız. Eğer şu sıralar küvetinde yıkanmaktan korkuyorsa bir süre ayakta süngerle yıkayınız. Oturması için kuru bir ... Devamını Oku »

14 Ay 3. Hafta

Kulak Enfeksiyonu Çocuğunuz bu sıralar biraz huysuz mu? Kulağını mı çekiyor? Kulak enfeksiyonu olmuş olabilir. Çocukların yarısından çoğu 2 yaşına doğru en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirirler. Eğer çocuğunuzun burnu akıyorsa ya da hapşırıyorsa bu da kulak enfeksiyonu geçirdiğinin bir diğer işareti olabilir çünkü kulak enfeksiyonlarının 70 %’ i nezleyle devam eder. Bunun sebebi vücudun bakteriyle baş etme gücünün ... Devamını Oku »

14. Ay 4. Hafta

Yemek Masasında Bebeğiniz el sallamak ya da bardaktan birşeyler içmek gibi yeni beceriler kazanıyor. Ancak henüz yemek masasında kendisi yiyebilecek kadar büyümedi ve bu durum oldukça normal. Kendisini doyurması için henüz çok erken. 14. ayda yemek yemek çoğunlukla el becerisi üzerine bir öğrenme deneyimidir. Bu yüzden o yemek yemeye çalışırken yemek masasının altına bir bez ya da gazete serin ve ... Devamını Oku »

15 Ay 1. Hafta

Kitaplara Doğru Çocuğunuz kitapları sevebilir…onları kitaplıktan çekip düşürerek, uçlarını kemirerek hatta yiyerek ya da onların havalara atarak. Belki de çocuğunuz siz ona kitap okurken sessizce ve mutlu bir şekilde onların resimlerine bakıyordur. Bu döneminde bazı çocuklar kitap dinleyebilirken bazıları henüz dinleyemez bu yüzden eğer çocuğunuz ona kitap okuduğunuz anda sakin duramıyorsa umudunuzu asla kaybetmeyin ve ona yine kitap okumaya devam ... Devamını Oku »

15 Ay 2. Hafta

Güç Savaşları Nerede bir talep olursa orada bir karşı duruş olacak. Çocuğunuz bu iradeyi keşfediyor. 12 aylık bir çocuğun genel kabul gören doğası gecenin sonuna doğru daha da yıpratıcı bir hal alabilmektedir. Hayır kelimesi yakında onun en sevdiği söz olacak. Sert ve karşı duran davranış çocuğunun büyük bir kavramı anlamaya başladığını gösterir. Bu da sizden ayrı bir insan olduğudur.(Bir bakıma ... Devamını Oku »

15 Ay 3. hafta

Küçük Elleri Meşgul Etmeli Anahtarlar, kalemler, telefonlar: hepsi sizin küçük çocuğunuz için bir merak objesi olabilir. Bu tarz objeler çocuğunuzun bakmayı ve değiştirmeyi seveceği şeylerdir ve çocuğunuz sizi bunları kullanırken gördüğünde o da aynısını yapmak isteyecektir. Problem şu ki; siz rujunuzu bozmasını istemiyorsunuz  (ayrıca bu tip maddelerin çoğu toksit içerir ya da çocuğunuzun boğulmasına neden olabilir) Size düşen onun sizi ... Devamını Oku »