Pazar , 12 Mart 2023
14 Ay 3. Hafta

14 Ay 3. Hafta

kulak enfeksiyonuKulak Enfeksiyonu

Çocuğunuz bu sıralar biraz huysuz mu? Kulağını mı çekiyor? Kulak enfeksiyonu olmuş olabilir. Çocukların yarısından çoğu 2 yaşına doğru en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirirler. Eğer çocuğunuzun burnu akıyorsa ya da hapşırıyorsa bu da kulak enfeksiyonu geçirdiğinin bir diğer işareti olabilir çünkü kulak enfeksiyonlarının 70 %’ i nezleyle devam eder. Bunun sebebi vücudun bakteriyle baş etme gücünün azalmış olması ve soğuk algınlığına yakalanmasıdır.

Daha küçük çocuklar kulak enfeksiyonuna daha kolay yakalanırlar çünkü bağışıklıkları henüz gelişimini tamamlamamıştır. Ayrıca hala büyüyen östaki borusunun boyu ve şekli daha kolay enfeksiyon olmalarına neden olmaktadır. Emzik kullanması da enfeksiyonu kolaylaştırabilmektedir. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre emzik kullanmayan çocuklar orta kulak enfeksiyonuna 33% daha az yakalanmaktadırlar.

Böyle bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız hemen doktorunuzu arayınız ancak durumu çok kritik değilse antibiyotik yazmayacaktır. Çoğu kulak enfeksiyonu 48 ile 72 saat içinde kendiliğinden geçmektedir.