Pazar , 12 Mart 2023

13. Ay 2. Hafta

1yr3Minik Fırtına

13 aylık bir çocuk çok hareketli olur. Çocuğunuz şuan etrafındaki şeyleri çekmekten, itmekten, atmaktan veya tekmelemekten büyük zevk alıyor. Amacı etrafına zarar vermek değil. Şuan her şey onun için bir deney sahası; şunu yaparsam ne olur, ya bunu, peki ya şunu… Bunları yapabiliyor olmak ona heyecan veriyor. Tuvalet kağıtlarını açmak veya kitapları tekrar tekrar raftan indirmek gibi.

İçine bir şeyler doldurup boşaltabileceği oyunlar oynamak ilgisi çekecektir. Legoları yada küçük oyuncakları küçük bir kovaya koyup yada iç içe geçen bir iki kovayı oynaması için verebilirsiniz. Çıkan seslerden irkilecektir. Önümüzdeki bir kaç ay daha nesneleri üst üste, iç içe veya takıp çıkartarak oynamak ilgisini çekecektir.

Yolculuk ederken

1 yaşındaki bir çocukla seyahat etmenin temel kuralı; hazırlıklı olmaktır. Yolculuğunuz ister kısa olsun ister uzun, içine bezlerini, atıştırmalıkları, bir kaç oyuncağını ve yedek kıyafetlerini koyduğunuz büyük çantanızı yanınızda bulundurmalısınız.

Uçak seyahatlerinde kulaklarındaki basıncı önlemek için bir şeyler yiyip içebilir. Yanınızda biberonu, suluğu ya da emziğinin olmasında fayda var.