Pazar , 12 Mart 2023

13 Ay 4. Hafta

13 aySancılı ayrılıklar

Çoğu 13 aylık çocuk bu döneminde anneden ayrılma endişesini şiddetli yaşar. Sizinki de siz onu bırakıp gideceğiniz zaman yanında her kim olursa olsun üzülmeye başlar. Size olan  bu kuvvetli bağımlılığı karşı konulmaz ve belki de bir daha asla size bu kadar bağımlı olmayacak.

Diğer yandan da bu dönemindeki çocuklar çok çok yapışkan olabilirler ve kendinizi onun size biraz daha az odaklanmış olmasını dilerken bulabilirsiniz. Çocuğunuz sizi isterken onu bir başkasıyla bırakmak kadar size suçluluk veren bir şey daha olamaz. Ancak siz ayrıldıktan 5 dakika sonra gözyaşları kesilecek ve tamamen mutlu bir çocuk olacak.

Bu hassas dönemde olabildiğiniz kadar sabırlı olun. Tüm diğer normal süreçler gibi bu dönemi de geçecek. Anneden ayrılma endişesi çocuğun 10 ile 18. Ayları arasında doruğa çıkar ve sonraları yavaş yavaş azalır.

Tek başına oyuna alıştırmak

Bazı çocuklar yapıyorsa da çoğu çocuk gibi sizinde çocuğunuzun yalnız başına uzun süreler oyun oynamayı öğrenmesi zaman alabilir. Onu siz olmadan oyması için yüreklendirebilirsiniz.

Ona bir oyuncak verip onunla nasıl oynayacağını gösterin ve onu oyuncakla bırakıp aynı şekilde oynayıp oynamadığına bakın. Bu ona sizin yardımınız olmadan da oynayabileceğini öğrenmesine yardımcı olur.

Siz bıraktığınızda huzursuzlanır ve sizi çağırırsa tekrar yanına gidip başka bir oyuncakla oynaması için yüreklendirin. Ne kadar çok tek başına oynayabilirse kendine güveni de artacaktır.