Pazar , 12 Mart 2023

12 Ay 2. Hafta

12 ay 2 haftaUyku vaktini ayarlamak

Biraz şekerleme yapmak bir anne baba için bebeğin bakımını da etkileyen küçük lükslerden bir tanesidir özellikle de biraz ara verip dinlenmek istediğinizde. Ancak çocuğunuz ilk yaşını doldurduğu bu dönemde uyumamak için ayak direyebilir.  Büyümesiyle gelişen özgürlüğü ona uyku vakitlerinde de telaş yaratabilir.

Düzenli bir uyku rutini ayarlamak için ona bir duş aldırmak ya da bir hikaye anlatmak bunları yapacağını bilmenin rahatlığını vererek kendisini uykuya hazırlamasına yardımcı olur.
Her yaparsanız yapın, o gün çocuğunuzla bolca diyalog kurduğunuzdan ve günün sonunda her şeyi bitirdiğinizden emin olun. Seçenekleri değiştirebilir, duşu siz aldırıp hikayeyi eşiniz ona okuyabilir. Arada bazı akşamlar kendinize mola vermeyi unutmayın.

Çocuğunuza oluşturduğunuz uyku düzeninin daha kolay işlemesinin bir diğer yolu da ona bir bakıcı tutmak ya da bir yakınınıza bırakmak olabilmektedir. Bu yolla çocuğunuz uykudan önce yapılacakların birbiriyle olan ilişkisini kurabilecek ve siz yokken de bu düzenini devam ettirebilecektir.

Kaşık kullanma

Bebeğiniz bu ay kendi kendini tam tutturamasa da kaşıkla beslemeye başlayabilir. Biraz dağınıklığa hazır olun ve ona kaşık kullanması için fırsat verin. Kaşık kullanmak bebeğinizin el-göz koordinasyonunu geliştirir, özgürleşmesini sağlar ve yemeğini eğlenceli hale getirir.