Pazar , 12 Mart 2023

13 Ay 1. Hafta

baby-wont-sleep-600x420Yeme alışkanlığındaki değişiklik

Sizin minik oburunuzun iştahı azalırsa şaşırmayın. Çocukların bu döneminde iştahlarında azalma olması normaldir. Daha da seçici olurlar. Çocuğunuzun bu kadar hareketli olup daha az yiyor olması size tuhaf gelebilir ancak o şuan çok yavaş gelişiyor bu yüzden çok fazla gıdaya ihtiyacı yok.

Çocuğunuzun daha fazla yemesi için ona baskı yapmayın, onun yerine iştahı olduğu kadar  yemesine izin verin.

Elbette çocuğunuzun ne kadar yiyeceğini kontrol edemezsiniz ancak neleri yemesi gerektiğinden sorumlusunuz. Ona geniş bir sağlıklı yiyecek yelpazesi sunun. Az yemek  yediğini düşünerek abur cubur yemesine asla izin vermeyin. Sağlıklı göründüğü sürece endişe etmeyin. Ancak aksi bir durumda doktora başvurmalısınız.

Rüyalar gerçek olursa

Çocuğunuz aylardır pek uyanmadan uyuduysa bile artık geceleri tekrar uyanmaya başlayabilir. Elbette bir bebek veya çocuk için gece uyanmaları çok normal ancak yeni bir uyanma sebebi baş gösterecek ki o da rüyalardır.

12 ay ile 14 ay arasındaki bebekler aktif olarak rüya görür ve bu rüyalar onları ürküterek uyanık kalmalarına sebep olur. Akşam uykuya hazırlık evrelerini düzenli olarak devam ettirmeniz ve onun seveceği şekilde uyutmanız bebeğinizin uykusunun düzelmesine yardım edecektir.