Pazar , 12 Mart 2023
14. Ay 1. Hafta

14. Ay 1. Hafta

14 aylık bebekKilo Endişeleri

Çocuğunuzun kilosunun ideal olup olmadığını merak mı ediyorsunuz ?

Çocuğunuzun az yediğini düşünmeniz onun yeterli kiloyu alıp almadığı konusunda endişelenmenize yol açar. Eğer çocuğunuz çok hareketliyse harcadığından daha az kalori alacaktır. Bazen de vücudundaki bir virüs kilo vermesine neden olur. Nadiren de olsa çocukların bu dönemde kilo vermelerinin altında önemli bir hastalık yatabilmektedir. Eğer endişeleriniz varsa çocuk doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz.

Çocuğunuzun obez olacağı konusunda da endişeleriniz varsa onun hala bebeklik döneminde olduğunu ve büyüyüp uzadıkça ve daha çok yürüyüp koştukça zayıflayacağını unutmayınız.

Çocuğunuzun sağlıklı bir atıştırma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak için ona şekerli yiyecekler yerine besleyici ve enerji veren atıştırmalıklar sunun. Meyve yemesi ve su (meyve suyu yerine) içmesi için teşvik edin. Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili endişeleriniz varsa doktoruna danışıp, boyu ve kilosunun olması gereken sınırlar içinde olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Eğer doktor çocuğunuzu kilolu bulursa içtiği sütü  yağsız süte çevirebilir. Çocuğunuzun bütün  gün elinde biberonla süt ya da meyve suyu içmesine izin vermeyin. Meyve suyu içirecekseniz günde 4 ile 6 bardakla sınırlayın.

Mümkün oldukça çocuğunuza eliyle yiyebileceği yiyecekler verin. Kendini besleyebildiği zaman açlığını ya da tokluğunu farketmeyi öğrenecek.