Pazar , 12 Mart 2023

13 Ay 3.Hafta

13 ay 3. haftaSosyalleşme yolunda

Çocuğunuz ister içe kapanık isterse çok dışa dönük bir çocuk olsun aşağıdaki gibi eğlenceli oyunlarla onun sosyal gelişimine yardımcı olabilirsiniz

Saklambaç : Peşinizde koşmak ve sizden saklanmak 13 aylık çocuğunuzun sevebileceği bir oyun olabilir. Bir sandalyenin, kitabın ya da bir bezin arkasına saklanıp onu bulamıyormuşsunuz gibi yapmanız onun çok hoşuna gidebilir. Sonrada onu arayan siz olursunuz.

Gidip Getirmece: 13 aylık çocuklar oyun parklarından ya da beşiklerinden bir şeyler atmayı ve eğer sizde bu oyuna katılırsanız sizin getirmenizi beklemeyi severler. Aynı zamanda size bir şeyler verip sizin ona geri vermeniz de hoşlarına gider. Bir çeşit alıp-vermece oyunu gibi. Bu oyun diğer insanlarla nasıl iletişime geçildiğini dair çocuğunuza öğretici bir oyundur.

 ‘Beni izle anne’ : Çocuğunuz bir izleyicisinin olmasını ve kendisine tepki verilmesini sever. Mesela onu alkışlamak gibi. Destekleyeceğiniz hareketin yiyeceğini fırlatmak gibi hareketler olmamasına dikkat edin,.

 ‘Aynam olur musun’ : Çocuğunuzu karşınıza oturtun (o mama sandalyesindeyken yapılabilir)  İlgisini çekecek bir hareket yapın, el sallamak, el çırpmak, ellerinizi havaya kaldırmak, kollarınızı kanat çırpar gibi açmak ya da yüzünüzü saklamak gibi. Çocuğunuz yaptığınız hareketin aynısı yaptığında alkışlayın ve sevincinizi belli edin ama yapmazsa ve sadece gülerse de üzülmeyin.