Pazar , 12 Mart 2023
Üstün Zekalılık Ya da Üstün Yeteneklilik

Üstün Zekalılık Ya da Üstün Yeteneklilik

Yeni bir dil öğrenmeden, spora, müzikten, matematiğe kadar bir çok alanda üstün yeteneklilik vardır. Çocuğunuz okulda derslerinde az ya da çok zorlanıyor ancak okulunda mutluysa bu durumda bir üstün yeteneklilikten söz etmek için erkendir. Ancak eğer okulda derslerin çok kolay olmasından sıkılıyor ve bundan şikayet ediyorsa bu durumu öğretmeniyle konuşarak açıklığa kavuşturmalısınız.

Deha olmak çok nadir görülen bir durum ve apaçık belliyken bir ya da bir kaç alanda üstün yeteneklilik daha yaygındır. Üstün yetenekliliğin test edilmesi ile ilgili bazı uzmanlar bir pediatrist tarafından test edilmesi gerekliliğini savunurken bir kısım uzmansa test sonuçlarının çocukların gerçek başarısını yansıtıp yansıtmadığı konusunda konuya şüpheyle yaklaşmaktadır.

Çocuğunuz üstün yetenekliyse bile bunun bir çok açılımı vardır. Üstün yetenekli çocuklar bazen başarısız olur, yenilikten korkarlar. Derslerinde başarılı olamıyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Herkesin düşündüğü kadar zeki olmayabilir. Arkadaşlarının bunu eğlence konusu yapmamaları konusunda gözünüz çocuğunuzun üzerinde olmalı.

Üstün yetenekli çocuklar çok hassas olup ve yoğun duygular taşıyabiliyorlar. Akranları onların bu farklılığıyla dalga geçebilirler.

Öğretmenleri ya da okulu çocuğunu özel bir sınıfa koyduysa ya da daha farlı ya da zor ödevler veriyorsa çocuğunuza bunu anlatırken ona onun daha akıllı olduğunu söylemek yerine onun daha çok çalıştığı için özel bir sınıfa gittiğini söylemelisiniz.

Üsütn yeteneklilik her zaman üstün başarı anlamına gelmez, aslında bazı üstün yetenekliler tezat olarak başarısızdır. Okulda sıkılır ve hayal kırıklığı yaşar dolayısıyla başarısızdır. Sınıfta kıpır kıpır, duygusal ve hareketlidir bu nedenle öğretmenleri onun üstün yeteneklilikten çok dikkat dağınıklığı yaşadığını düşünür.