Pazar , 12 Mart 2023
30. Ay

30. Ay

Yakında çocuğunuzun harf becerisinde bazı değişiklikler göreceksiniz. 12-15 aylık bebeklerin ellerine bir boya kalemi verildiğinde onunla bir kağıda çizebilirler. Bu esnada tüm yapabildiği boyayı elinde tutmaktan ibaret. Bunu daha sonra bilek çalışmalarına dayanarak yaptığı çizgiler ve daireler izler.

2,5 yaşındaki çocuklar, kalemi baş ve diğer parmaklarıyla tutabilirler. Bu onlara daha çok kontrol sağlarken, kağıt üzerinde artık tanıdık figürler çizebilmelerini sağlar. Çöp adam, daireler ya da gökkuşağı gibi…

Çocuğunuzun bu dönemde kalemle yazma becerisini geliştirebilmesi için ona gerekli materyalleri sağlayın. Kalın boya kalemleri, silinebilen kalemler, tebeşir, oyun hamurları gibi. Ne çizdiğinin pek bir önemi yoktur, önemli olan elindekilere odaklanıp ortaya bir şeyler çıkarabilmesidir.

Sizin Yaşamınız

Çocuğunuza hayır demekte zorlanıyor musunuz ? Bazı tavsiyelerimiz var.

  • Onun istediği şeyi söyleyerek ; ‘’ sana buradaki tüm oyuncakları almak isterdim ama bugün daha fazla oyuncak alamam onun yerine sana şu oyuncağı alalım mı ya da bebeğini parka götürelim mi? ‘’ gibi.
  • Biliyorum şu an da ne kadar çok dondurma yemek istiyorsun ve bu çok zevkli olurdu ama o dondurmayı yemekten sonra yemek de o kadar zevkli olacak inan bana.
  • Bilgilendirip, erteleyerek ; ‘’parktan ayrılmak istemediğini anlıyorum hadi gitmeden önce iki kez daha kaydıraktan kay ‘’gibi.
  • Espriyle uyararak ; ‘’ pastel boyalar, kağıda çizmek içindir, masaya çizmek için değil, hey şu pastele de bak masamda hala daireler çiziyor ‘’ gibi.